Cupa României: Farul învinge Rapidul cu 2 goluri marcate în prelungiri/Craiova se împiedică la Mureș

Universitatea Craiova nu a reușit să scoată decât un egal cu Ocna Mureș.
Universitatea Craiova nu a reușit să scoată decât un egal cu Ocna Mureș.Profimedia
Marți seara s-a încheiat etapa a 2-a din cadrul Cupei României. Farul învinge în Giulești cu două goluri marcate în minutele din prelungire, Craiova se împiedică la Mureș cu o echipă de Liga a III-a, în timp ce la Baia Mare s-au înscris 5 goluri.

Rapid - Farul: constănțenii câștigă duelul cu goluri marcate în minutele de prelungire

În minutul 37, Dugandzic a avut poate ratarea acestei ediții de Cupă. Croatul nu a reușit să împingă balonul care a venit aproape de linia porții, după o deviere în careu a lui Kait.

Luca Andronache a fost faultat în careu în minutul 45+2, iar Farul a beneficiat de o lovitură de la 11 m care a fost transformată de Casap.

La pauză, Rapid - Farul era 0-1.

Imediat după pauză, Albu cade în careu și obține un penalty pentru Rapid. Centralul Horațiu Feșnic revine asupra deciziei în urma consultării VAR și anulează lovitura de pedeapsă.

În minutul 90+6, Mazilu intră în careu și îl execută pe Drăghia cu un șut la colțul lung.

Rapid - Farul s-a terminat 0-2. Victoria îi duce pe constănțeni pe primul loc în Grupa C, cu 4 puncte, în timp ce giuleștenii rămân pe locul 2, cu 3 puncte.

Vezi clasamentul în Grupa C din Cupa României.

Craiova, ”în ceață” la Mureș

Universitatea Craiova a vrut să încheie repede socotelile în deplasarea de la Mureș. Cîmpanu a ratat o mare ocazie în minutul 14 al întâlnirii. În minutul 29 oltenii aveau 1-0 în urma unui penalty obținut și transformat de Andrei Ivan.

Condițiile meteo au pus probleme în desfășurarea jocului. Ceața densă a afectat performanța ambelor tabere.

Imediat după pauză, o eroare în defensiva craioveană comisă de fundașul croat Ivan Martic a adus golul egalizator pentru Ocna Mureș, mijlocașul Paul Cioarga înscriind pentru 1-1 în poarta apărată de Lazar.

Ocna Mureș - Universitatea Craiova s-a terminat 1-1. Este al doilea mare succes înregistrat în Grupa D din Cupa României de către Ocna Mureș, care a învins pe teren propriu o altă echipă din Superliga, pe Chindia, cu 1-0.

Mureșenii sunt pe al doilea log în Grupa D, însă la egalitate cu Universitatea Craiova, ambele formații înregistrând câte 4 puncte.

Ocna Mureș ocupă locul 9 în Liga a III-a.

UTA învinge la Buzău

Arădenii au început foarte bine partida de la Buzău, când Keșeru a înscris pentru 1-0 chiar în primul minut al întâlnirii. Buzoienii au restabilit egalitatea după un sfert de oră, prin fundașul uruguaian Ariel Lopez.

Keșeru și-a arătat valoarea și a reușit dubla în minutul 25.

La pauză, Gloria Buzău - UTA Arad era 1-2.

În a doua repriză, UTA a punctat din nou printr-un penalty transformat de mijlocașul din Martinica, Wesley Jobello, care a închis tabela la 1-3.

Arădenii au terminat partida în 10 oameni, după ce albanezul Erion Hoxhallari a văzut cartonașul roșu.

În urma victoriei, UTA ajunge pe locul 2 în Grupa B din Cupa României, cu 4 puncte, în timp ce buzoienii ocupă ultimul loc, cu 0 puncte în 2 partide.

Meci cu 5 goluri la Baia Mare

Minaur Baia Mare din Liga a 2-a a întâlnit-o pe teren propriu pe FC Hermannstadt. Oaspeții au deschis scorul în minutul 23 prin atacantul croat Matko Babic. În mod surprinzător, la pauză tabela arăta doar 0-1.

Repriza a doua a fost una mult mai spectaculoasă. La scurt timp după reluarea jocului, sibienii au reușit să mai puncteze de 2 ori în mai puțin de 5 minute, prin Buhăcianu (min. 51) și Babic care a reușit dubla în minutul 55.

Finalul de meci le-a aparținut însă celor din Baia Mare. Atacantul portughez Muacir (min. 87) și fundașul Simion (min. 90+3) au redus din diferență.

Minaur Baia Mare - FC Hermannstadt s-a terminat 2-3, scor în urma căruia sibienii se situează pe locul al treilea în Grupa D, în timp ce Baia Mare a rămas pe poziția 5.

Minaur Baia Mare este pe locul 15 în Liga a II-a.

Chindia Târgoviște - FC Argeș 1-1

Chindia și FC Argeș au terminat la egalitate în Grupa D, scor 1-1. Ambele goluri au fost marcate în prima repriză. Argeșenii au deschis scorul în minutul 15 prin atacantul francez Enzo Celestine.

După alte 15 minute, Chindia Târgoviște reușea egalarea prin mijlocașul lituanian Modestas Vorobjovas.

FC Argeș este pe locul 4 în Grupa D din Cupa României, în timp ce Chindia Târgoviște ocupă ultimul loc, cu un singur punct în 2 etape.