Echipa McLaren domină antrenamentele din Belgia. Verstappen, retrogradat pe grila de start

Lando Norris de la McLaren înainte de antrenamente
Lando Norris de la McLaren înainte de antrenamenteReuters
Lando Norris (24 de ani) a fost cel mai rapid în antrenamentele de vineri de la Marele Premiu al Belgiei, în fața coechipierului său de la McLaren, Oscar Piastri (23 de ani), iar liderul campionatului de Formula 1 al Red Bull, Max Verstappen (26 de ani), care va fi penalizat cu 10 locuri pe grila de start, a ocupat locul al treilea.

Red Bull a decis să își asume penalizarea pentru că a montat al cincilea motor la Spa, unde depășirile sunt mai ușor de realizat decât pe alte circuite și unde triplul campion s-a impus plecând de pe locul 14 pe grilă în urmă cu doi ani.

Verstappen, fără victorie în ultimele trei curse, va avea însă mult de lucru de această dată, McLaren fiind  aici în mare formă, după ce Piastri a câștigat primul său GP F1 weekendul trecut, în fața lui Norris.

Norris, al doilea în campionatul piloților, a fost al optulea cel mai rapid în prima sesiune de antrenamente, dar a depășit timpul impresionant al coechipierului său în a doua sesiune pentru a termina cu 0,215 secunde înaintea lui Piastri.

În ciuda faptului că este lider, Norris încă nu este complet în largul său cu McLaren-ul său.

"Nu m-am simțit confortabil astăzi cu mașina. Sper să mă trezesc mâine și să mă simt mai confortabil. Vom încerca să îmbunătățim câteva lucruri", a declarat Norris.

"Știu că arată bine pe foile de parcurs, dar nu m-am simțit super-confortabil ieșind și făcând asta. Să sperăm că voi intra într-un ritm mai bun acolo.

"Ne-am pregătit bine. Avem un set-up bun. Funcționează. Din punctul meu de vedere, să simt că pot ieși și să reușesc? Nu sunt încă acolo".

Verstappen a înregistrat cel mai bun timp, un minut și 43,372 secunde, în sesiunea anterioară, dar a încheiat ziua imediat în spatele lui Piastri și la 0,217 secunde de Norris.

Ferrari și-a îmbunătățit clasamentul în a doua sesiune de antrenamente, cu Charles Leclerc trecând de pe locul șase pe patru și Carlos Sainz de pe locul nouă pe cinci, în detrimentul perechii Mercedes George Russell și Lewis Hamilton.

Russell a coborât de pe locul patru pe șase, iar Hamilton, care a câștigat de patru ori GP-ul Belgiei, a coborât de pe locul cinci pe locul 10 în prima sesiune, la 1,259 secunde în spatele lui Norris.

Esteban Ocon, care va pilota pentru Haas sezonul viitor, a avut probleme semnificative cu mașina sa Alpine, unde o defecțiune l-a făcut să parcurgă doar un tur înainte de a abandona prima sesiune de antrenamente, dar a terminat ziua cu al șaptelea timp.

Kevin Magnussen de la Haas, încă fără o mașină pentru anul viitor, a înregistrat al optulea timp, în timp ce Sergio Perez continuă să se lupte pentru Red Bull și a încheiat ziua pe locul nouă, cu peste o secundă mai lent decât Verstappen și la 1,244 de Norris.

Ploaia a ocolit vineri circuitul, dar este de așteptat să cadă sâmbătă la Spa pentru ultima sesiune de antrenamente și calificări.

Yuki Tsunoda de la RB va pleca duminică de pe ultima poziție a grilei de start după penalizarea suferită la motor.