George Russell, descalificat. Hamilton obține victoria în Marele Premiu al Belgiei

Pilotul britanic George Russell de la Mercedes își părăsește mașina după ce a câștigat Marele Premiu al Belgiei de Formula 1AFP
George Russell a obținut victoria pe pistă în Marele Premiu al Belgiei de duminică, însă el a fost descalificat după ce oficialii de cursă au raportat că mașina sa Mercedes a fost mai ușoară decât prevede regulamentul.

Britanicul în vârstă de 26 de ani a plecat de pe locul șase pe grila de start înainte de a-l devansa pe coechipierul său de la McLaren, Lewis Hamilton, pe locul doi, iar australianul Oscar Piastri a terminat pe locul trei.

Russell a condus cursa de 44 de tururi cu o singură oprire la boxe, ceea ce l-a determinat să parcurgă 34 de tururi cu al doilea set de pneuri, o decizie strategică luată în timpul cursei permițându-i să preia conducerea și să obțină o neașteptată a treia victorie din carieră.

Mașina lui Russell a fost cântărită inițial cu 798 kg, exact la limita minimă de greutate pentru mașină și pilot împreună.

Însă comisarii au constatat că mașina nu fusese complet golită de combustibil, iar atunci când a fost golită, greutatea sa a fost de doar 796,5 kg.

După descalificarea lui Russell, Hamilton a obținut victoria, Piastri este al doilea, iar Charles Leclerc de la Ferrari al treilea.