Dominația lui Max Verstappen pusă sub semnul întrebării înaintea Marelui Premiu de la Monza

Verstappen a avut probleme în F1 în acest sezon
Verstappen a avut probleme în F1 în acest sezonProfimedia
Aura imbatabilă a lui Max Verstappen pălește în timp ce olandezul se îndreaptă spre Marele Premiu al Italiei. Un al patrulea titlu mondial consecutiv pare mult mai puțin sigur decât înainte de pauza de vară din Formula 1.

Olandezul Verstappen nu a mai câștigat de la GP-ul Spaniei din iunie, o secetă de cinci curse care a frânat lupta sa pentru titlu și dominația Red Bull în Formula 1.

Faptul că nu a reușit să câștige la GP-ul de acasă, pentru prima dată în ultimii patru ani, la sfârșitul săptămânii trecute a fost un alt semn al declinului său și al echipei.

Iar modul în care a terminat în spatele lui Lando Norris a evidențiat problemele cu mașina sa.

Verstappen a terminat la aproape 23 de secunde în spatele lui Norris, în timp ce McLaren a arătat că a avut cel mai bun set-up de pe grilă.

"Nu am putut face nimic, așa că, odată ce a trecut, m-am concentrat doar să-mi fac cursa, am încercat să o duc la final pe locul doi", a declarat Verstappen după cursă.

"Ultimele câteva curse deja nu au fost cu adevărat fantastice. Deci asta, cred că într-un sens, a fost deja un pic alarmant. Dar știm că nu trebuie să ne panicăm".

Mașina îmbunătățită a McLaren are toate șansele să câștige și la Monza, unde Verstappen a distrus opoziția și în special echipa gazdă Ferrari în ultimii doi ani.

Cu toate acestea, Verstappen are încă un avans de 70 de puncte în campionatul piloților, iar cel mai apropiat adversar al său, Norris, a calificat drept "stupidă" ideea de a-l devansa la titlul mondial, deoarece campionul în exercițiu a terminat pe podium în 10 din cele 15 curse din acest sezon, câștigând șapte.

"Trebuie să conduci cu gândul la campionat", a declarat Christian Horner, directorul echipei.

"Au existat șapte câștigători diferiți ai curselor în acest an. Deci, dacă nu poți câștiga, atunci trebuie să faci cât mai multe puncte."

Ferrari, un nou titlu la constructori ?

Horner s-a referit, de asemenea, la campionatul constructorilor, care este și mai strâns din cauza luptelor continue ale coechipierului lui Verstappen, Sergio Perez, care este la 156 de puncte în spate, pe locul șapte, și a cărui poziție la Red Bull face obiectul unor speculații constante.

McLaren se află la doar 30 de puncte în spatele Red Bull, în timp ce Ferrari, la 64 de puncte în spate, pe locul al treilea, speră să lase în urmă dezamăgirile recente de la Monza, Scuderia având șanse mari să câștige primul titlu al constructorilor din 2008.

Ferrari a avut câte un pilot în pole position la fiecare dintre ultimele două GP-uri de la Monza, dar a pierdut de ambele ori în fața lui Verstappen pe teren propriu.

Charles Leclerc, al cărui al doilea loc în spatele lui Verstappen în urmă cu doi ani a fost deosebit de amar deoarece olandezul a început cursa pe locul șapte pe grilă, a câștigat o luptă strălucită cu coechipierul lui Norris, Oscar Piastri, pentru locul trei la Zandvoort.

Fostul om de la Ferrari , Fernando Alonso, a mers atât de departe încât a spus că iconicul monopost italian va fi favorit la Monza și la următorul GP din Azerbaidjan.

"Ferrari va fi mașina de bătut... Mi-ar plăcea să fiu în pielea lor", a declarat Alonso, pilotul Aston Martin, pentru AS.