Espargaro de la Aprilia doboară recordul pe tur și obține pole position-ul la Marele Premiu al Marii Britanii

Aleix Espargaro de la Aprilia Racing în timpul calificărilor
Aleix Espargaro de la Aprilia Racing în timpul calificărilorReuters
Aleix Espargaro (35 de ani) de la Aprilia a doborât recordul pe tur în ultimele momente ale celei de-a doua calificări și a obținut al doilea pole position al sezonului la Marele Premiu al Marii Britanii, sâmbătă, în timp ce dublul campion MotoGP Francesco Bagnaia (27 de ani) a terminat pe locul doi.

Bagnaia, de la Ducati, părea pe cale să obțină pole position-ul cu un tur fulminant, dar a fost scos de pe primul loc de efortul final al lui Espargaro, în vârstă de 35 de ani, în a doua sesiune de calificări.

Espargaro, care a anunțat în luna mai că se va retrage la finalul sezonului 2024, a fost cel mai rapid cu un timp de 1:57.309.

"Acest tur a fost uimitor", a spus Espargaro. "Am riscat foarte mult. Nu era în planul meu să risc așa.

"Am făcut un tur foarte bun cu prima anvelopă moale... și apoi mi-am spus, trebuie să încerci, trebuie să mergi la maxim sau nimic.... Turul a fost pur și simplu perfect... un tur incredibil în aceste condiții."

Enea Bastianini de la Ducati a terminat al treilea cel mai rapid, în timp ce Jorge Martin de la Prima Pramac Racing, pretendent la titlul mondial, care va trece la Aprilia din sezonul 2025, a terminat al patrulea, deși a arătat un ritm promițător în sesiunile de antrenamente.

Martin îl devansează pe Bagnaia cu 10 puncte în campionat și va avea ocazia să reducă acest decalaj în timpul sprintului de sâmbătă.

Sextuplul campion MotoGP Marc Marquez de la Gresini Racing, al treilea în campionat, a sosit al șaptelea.

Alex Marquez, Brad Binder, Maverick Vinales, Pedro Acosta, Fabio Di Giannantonio, Jack Miller și Marco Bezzecchi au completat top 12.