David Popovici a bătut două noi recorduri după finala de la 100 m liber de la MelbourneProfimedia
David Popovici, copilul minune al înotului românesc, a ratat de puțin podiumul în finala probei de 100 m liber, la Campionatele Mondiale de înot în bazin scurt de la Melbourne.

Românul a terminat pe locul 4, cu un timp de 45,64s, finala fiind câștigată de favoritul principal, Kyle Chalmers. Australianul a câștigat medalia de aur cu un timp de 45,16s.

Podiumul a fost completat de Maxime Grousset (Franța) cu timpul de 45.41 s și Alessandro Miressi (Italia) cu 45.57 s.

Popovici, campionul mondial al probei în bazin olimpic, a fost la doar șapte sutimi de secundă de medalia de bronz, dar a stabilit un nou record mondial de juniori, doborându-l pe cel de miercuri, din semifinale (45 sec 91/100). De asemenea, românul a stabilit și un nou record național de seniori.

Popovici va mai lua startul la Melbourne și în proba de 200 m liber, după ce la 400 m liber nu a trecut de serii.

România este reprezentată de trei înotători la Mondialele de la la Melbourne (13-18 decembrie).