David Popovici, medaliat cu argint în proba de 200 m liber la Mondialele în bazin scurtProfimedia
Sportivul român David Popovici a câștigat medalia de argint în proba de 200 m liber, duminică, la Campionatele Mondiale de înot în bazin scurt (25 metri) pentru seniori de la Melbourne (Australia).

În finală, David Popovici (18 ani) a fost cronometrat cu timpul de 1:40,79 min, fiind devansat de sud-coreeanul Sunwoo Hwang, care a stabilit un nou record al competiției, 1:39,72. Podiumul a fost completat de britanicul Tom Dean, în 1:40,86.

În seriile desfășurate tot duminică, Popovici a fost cronometrat cu al șaselea timp, 1:42,31 min.

România a fost reprezentată de trei înotători la Mondialele de la la Melbourne (13-18 decembrie), David Popovici, Robert Glință și Andrei Anghel, obținând o singură medalie, cea câștigată de Popovici la 200 m liber.

Popovici avea în palmares titlul european la 200 m liber în bazin scurt, câștigat anul trecut la Kazan.

David Popovici a cucerit anul acesta medaliile de aur la 100 m liber și 200 m liber, atât la Europenele de seniori, cât și la Mondialele de seniori în bazin olimpic.