De la Ledecky la Leon: Puncte de discuție de la înot la Jocurile Olimpice de la Paris

Leon Marchand concurează în finala probei masculine de 400 m mixt individual
Leon Marchand concurează în finala probei masculine de 400 m mixt individualAFP
Francezul Leon Marchand a furat spectacolul în bazin la Jocurile Olimpice de la Paris, în timp ce Katie Ledecky a rescris cărțile de istorie.

AFP vă prezintă cinci puncte de discuție de la Arena La Defense.

Cursa de aur a lui Marchand

Francezul Leon Marchand a fost, fără îndoială, vedeta bazinului de la Paris, terminând competiția cu patru medalii de aur la individual și devenind sărbătoritul națiunii.

Fiecare dintre victoriile lui Marchand a fost însoțită de urlete asurzitoare în La Defense Arena, însă dubla victorie de săptămâna trecută este cea care va rămâne cel mai mult în memorie.

Francezul Leon Marchand a fost o vedetă a Jocurilor Olimpice de la Paris
Francezul Leon Marchand a fost o vedetă a Jocurilor Olimpice de la ParisAFP

Mai întâi, el a avut o evoluție devastatoare pe final de cursă și l-a învins pe ungurul Kristof Milak la 200 m fluture.

Apoi, mai puțin de două ore mai târziu, a condus de la început până la sfârșit pentru a triumfa la 200 m bras.

Franța a trăit momentul decisiv al Jocurilor și "Marchand Mania" a cuprins țara.

Cu vechiul antrenor al lui Michael Phelps, Bob Bowman, ghidându-l pe tânărul de 22 de ani, acesta ar putea domina ani de zile.

Ledecky face istorie

Când o tânără de 15 ani din Maryland a câștigat proba de 800 m liber la Jocurile Olimpice de la Londra din 2012, era clar că se născuse o stea.

Dar puțini ar fi prezis că, 12 ani mai târziu, ea va câștiga proba pentru a patra oară consecutiv.

Katie Ledecky (SUA), medaliată cu aur, sărbătorește în timpul ceremoniei de decernare a podiumului la proba feminină de 800 m înot liberAFP

La urma urmei, nicio femeie nu câștigase vreodată aurul în aceeași probă de înot la patru Olimpiade consecutive.

Însă Ledecky a reușit acest lucru la Paris, iar al nouălea său aur olimpic a transformat-o în cea mai de succes femeie din toate sporturile olimpice, alături de gimnasta din era sovietică Larisa Latynina.

Americanca, care a câștigat și proba de 1.500 de metri liber, ia în considerare posibilitatea de a participa, la 31 de ani, la Jocurile Olimpice de la Los Angeles din 2028.

Pan reușește un record mondial

Chinezul Pan Zhanle abia a ajuns în finala probei masculine de 100 m liber, dar cu siguranță a profitat din plin de șansa pe care a avut-o odată ajuns acolo.

Pan a terminat în 46,40 secunde, bătând recordul mondial de 46,80 stabilit în februarie la Doha.

Australianul Kyle Chalmers, medaliat cu aur la Jocurile Olimpice de la Rio din 2016, a terminat la 1,08 secunde în urma sa, obținând medalia de argint.

A fost o demonstrație uimitoare de tehnică și putere din partea lui Pan, dar, probabil inevitabil, având în vedere situația înotului chinez, au existat unii care au pus la îndoială victoria.

Antrenorul australian de înot Brett Hawke a declarat că performanța "nu este omenește posibilă".

În aprilie, New York Times a raportat că 23 de înotători chinezi au fost testați pozitiv pentru substanța interzisă trimetazidină la o competiție internă la sfârșitul anului 2020 și începutul anului 2021, înainte de Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Pan nu s-a numărat printre cei 23 de înotători menționați în raport.

Performanța sa va rămâne în istorie ca una dintre cele mai remarcabile realizări ale Jocurilor.

Summer Time la Paris

Existau mari speranțe pentru Summer McIntosh, o canadiancă în vârstă de 17 ani, și nu existau îndoieli cu privire la talentul ei, singura întrebare era dacă va putea face față presiunii Jocurilor Olimpice și dacă va reuși să dea rezultate.

Cu siguranță a făcut-o, câștigând trei medalii de aur și una de argint.

A început cu o victorie categorică la 400 m mixt, cu o diferență de aproape șase secunde.

Apoi a câștigat proba de 200 m fluture cu al doilea cel mai rapid timp din istorie și cel mai rapid din 2009 încoace.

Și-a încununat săptămâna câștigând proba de 200 de metri mixt cu o izbândă strălucită pe final.

Publicul din La Defense

Organizatorii Paris 2024 ar putea fi îndreptățiți să acorde mulțimii din Arena La Defense o medalie de aur onorifică pentru contribuția lor vitală.

Nu numai că arena de 15 000 de locuri, de obicei un stadion de rugby și un loc de concerte, a fost arhiplină în fiecare seară a finalei, dar a fost plină și la seriile eliminatorii programate în prima parte a zilei.

Cursele de dimineață, la care au participat înotători francezi, au fost însoțite de ovații zgomotoase, chiar dacă nu erau în joc medalii.

Succesul lui Marchand a încins atmosfera în rândul fanilor de acasă, dar suporterii din alte națiuni au făcut și ei gălăgie, iar concurenții nu vor uita niciodată.