De la Montreal în Maroc: Imbatabilul Bono conduce “Leii din Atlas” spre noi culmiAFP
Cea mai puțin scontată sfertfinalistă a Cupei Mondiale este cu siguranță Marocul. După ce a învins Belgia, a creat o nouă undă de șoc reușind să se impună în optimi și în fața Spaniei, campioana din 2010, în mare parte datorită prestației eroicului său portar Yassine Bounou (31 de ani), cunoscut și sub numele de "Bono".

Spaniolii au avut de suferit în fața unui portar care își câștigă existența jucând fotbal în campionatul lor de 10 ani. Bono, care joacă la Sevilla, a fost aproape imbatabil în Qatar.

Niciun adversar nu a marcat în poarta marocană timp de 752 de minute. Mai mult, Busquets și colegii săi nu au reușit să transforme niciunul dintre cele trei penalty-uri pe care le-au executat în meciul din optimi.

Nu este primul portar al orașului Montreal

Montreal, Canada, a dat o serie de portari excelenți. Lorne Chabot, de două ori câștigător al Cupei Stanley (cu New York Rangers și Toronto Maple Leafs), a devenit primul jucător de hochei care a apărut pe coperta prestigioasei reviste Time în 1935.

De asemenea, a apărut în cele mai lungi două meciuri din istoria NHL, ambele decise în a șasea repriză de prelungiri, iar Chabot a primit un singur gol în cele aproape șase ore de joc în ambele.

Și mai este Bernie Parent, care a condus echipa Philadelphia Flyers la triumful Cupei Stanley în 1974 și 1975.

A câștigat Trofeul Vezina și Trofeul Conn Smythe în acei doi ani, care sunt încă considerate de experți drept cele mai bune două sezoane consecutive ale unui portar din istoria NHL. În plus, Parent a stabilit recordul pentru cele mai multe victorii în sezonul regulat (47).

Pentru o lungă perioadă de timp, sezonul record al lui Parent a fost considerat cel mai bun din toate timpurile, până când un alt jucător originar din Montreal, Martin Brodeur, un pilon al echipei New Jersey Devils, l-a depășit în 2007.

Brodeur a stabilit o listă lungă de recorduri în NHL, câștigând de trei ori Cupa Stanley și ajutând Canada să obțină două triumfuri olimpice.

Bono s-a născut tot la Montreal și este și el un portar extraordinar și, la fel ca și ceilalți menționați, își găsește succesul în altă parte decât în orașul său natal.

Spre deosebire de cei de mai sus, însă, el nu se află într-o poartă de hochei, ci într-una de fotbal și, jucând pentru Maroc, la mii de kilometri distanță de locul unde a crescut.

Bono salvând un penalty în meciul cu Spania
Bono salvând un penalty în meciul cu SpaniaFIFAWorldCup

Vaclik și Bono

Când avea opt ani, părinții lui Bono s-au mutat peste ocean, în Casablanca, Maroc. Iar Yassine a schimbat echipa Montreal Impact (acum CF Montreal) cu academia de tineret a Wydad-ului de acolo.

Abia la 20 de ani și-a făcut debutul la seniori sub comanda antrenorului Bada Zaki, întâmplător un fost portar al echipei naționale.

Zaki, cu banderola de căpitan, a apărat poarta Marocului la Cupa Mondială din 1986, unde Leii din Atlas au câștigat în mod neașteptat grupa, lăsând în urmă Anglia, Polonia și Portugalia, dar au fost opriți în optimile de finală de Germania de Vest cu un gol în minutul 88.

Bono a rezistat doar un an în echipa de seniori de la Wydad, înainte de a fi observat de reprezentanții lui Atletico Madrid la prestigiosul turneu al echipei naționale de tineret de la Toulon.

Cu toate acestea, el nu a intrat pe teren cât timp a fost în competiție cu titularul Thibaut Courtois, fiind doar rezervă. Când madrilenii au semnat cu Jan Oblak pentru a-l înlocui pe belgianul plecat în vara anului 2014, Bono a fost împrumutat la Zaragoza.

De acolo, a plecat la Sevilla via Girona, pe care a ajutat-o să promoveze în LaLiga.

Adus inițial la Sevilla ca o concurență sănătoasă pentru Tomas Vaclik, Bono l-a detronat în scurt timp pe numărul unu al echipei naționale cehe, iar Vaclik a plecat la Olympiakos.

Bono a câștigat duelul pentru locul în primul unsprezece datorită performanțelor sale din Europa League.

În această competiție, în care a fost adus inițial pentru a-l scuti pe Vaclik de meciurile de la mijlocul săptămânii, el a obținut în cele din urmă loc de titular pentru club în 2020.

În sfertul de finală împotriva lui Wolverhampton Wanderers din acel an, el a apărat penalty-ul mexicanului Raul Jimenez.

În semifinală, le-a făcut nervi serioși jucătorilor de la Manchester United și a fost desemnat omul meciului, iar apoi, în finală, a contribuit la victoria Sevillei în fața lui Inter Milano.

În sezonul următor, a stabilit un record al clubului, cu 557 de minute fără gol primit în campionat, devenind primul jucător al Sevillei din istorie care a câștigat Trofeul Zamora pentru cel mai bun portar din LaLiga (înaintea lui Courtois de la Real Madrid).

Acest lucru a dus la discuții serioase despre un transfer la Barcelona, care nu s-a concretizat.

Îmi pare rău, doar Arabia

În tinerețe, Bono ar fi putut alege dacă să reprezinte țara de origine a părinților săi, Maroc, sau țara în care s-a născut, Canada. În cele din urmă, țara nord-africană a învins, iar el a mers la Jocurile Olimpice de la Londra, în vara anului 2012, pentru a apăra culorile acesteia.

"Când nu jucasem niciun meci pentru Maroc, Benito Floro (selecționerul Canadei de la acea vreme) m-a contactat. Dar întotdeauna am visat să joc pentru Maroc", a mărturisit Bono.

El și-a arătat mândria și angajamentul față de rădăcinile sale arabe la Cupa Africii pe Națiuni din acest an din Camerun, unde a refuzat să răspundă în altă limbă decât araba la conferințele de presă oficiale de după meciuri, în ciuda ordinelor organizatorilor, argumentând că aceștia ar fi trebuit să pună la dispoziție traducători pentru jurnaliștii vorbitori de engleză și franceză.

Meciuri fără gol primit în Qatar

Atacanții adverși de la Cupa Mondială din Qatar încă nu i-au dat gol, el fiind învins doar de un autogol împotriva Canadei (2-1).

Până acum, în cadrul turneului, el a reușit meciuri bune împotriva Croației și Spaniei.

Împotriva belgienilor, însă, nu a jucat din motive care au rămas oarecum necunoscute. Ca de obicei, el a fost numit în echipa de start, a intrat pe teren pentru ceremonia de dinaintea meciului și a cântat imnul național alături de ceilalți.

Totuși, camerele de luat vederi l-au surprins ținându-și capul cu mâna stângă și, chiar înainte de startul meciului, le-a spus antrenorilor că nu se simte bine, că are amețeli, astfel că a fost înlocuit.

În ciuda acestei absențe neașteptate, Bono a revenit rapid pe teren și a ajutat Marocul să ajungă în sferturile de finală ale Cupei Mondiale.

El a devenit primul portar african din istoria Cupei Mondiale care a apărat două penalty-uri la loviturile de departajare.

"A fost un pic de noroc și un pic de intuiție", a spus el cu modestie despre performanța sa eroică.

Marocul a devenit doar a patra echipă africană care ajunge în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după Camerun (1990), Senegal (2002) și Ghana (2010).

Ghanezii au fost cel mai aproape de a ajunge în semifinale, când au pierdut în fața Uruguayului la lovituri de departajare.

Avându-l pe Bono în poartă, se pare că marocanii nu trebuie să-și facă prea multe griji în privința acestui scenariu.