De neoprit! Ronaldo a marcat pentru al 23-lea sezon la rând și se apropie de cota 900

De neoprit! Ronaldo a marcat pentru al 23-lea sezon la rând. Câte goluri are portughezul în carierăProfimedia
Atacantul portughez Cristiano Ronaldo a marcat pentru a 23-lea sezon consecutiv, ajutând echipa Al-Nassr să învingă miercuri seară, cu scorul de 2-0, formația Al-Tawoun şi să se califice în finala Supercupei Arabiei Saudite la fotbal.

Ronaldo a înscris cel de-al doilea gol al echipei sale, cu un şut din interiorul careului, în minutul 57, după ce Ayman Yahya reuşise deschiderea scorului în debutul meciului.

Al-Nassr a încheiat jocul în inferioritate numerică, după eliminarea croatului Marcelo Brozovic (90+3).

La 39 de ani, Cristiano Ronaldo a ajuns la un total de 896 de goluri înscrise în 1.234 de meciuri disputate în cariera sa.

Dintre acestea, 1.022 de partide le-a jucat la nivel de club şi 212 la echipa națională.

Starul lusitan este deținătorul recordului de goluri marcate în Liga Campionilor europeni (140) şi cel mai bun marcator din istorie la nivel de echipe naționale (130).

Al-Nassr va înfrunta în finala Supercupei Arabiei Saudite, programată pe 17 august, echipa Al-Hilal, care a învins marți, cu 4-1 la loviturile de departajare (1-1 după prelungiri), formația Al-Ahli, în prima semifinală a acestei competiții.