Delvine Relin Meringor:”Sunt satisfăcută cu acest rezultat obținut la maraton”

Delvine Relin Meringor, prima din stânga
Delvine Relin Meringor, prima din stângaAFP
Atleta română de origine kenyană Delvine Relin Meringor a declarat, duminică, după ce a ocupat locul 7 în cursa feminină de maraton, la Jocurile Olimpice de la Paris, că este satisfăcută de acest rezultat, având în vedere traseul greu pe care l-a avut de parcurs.

Atleta română de origine kenyană Delvine Relin Meringor a ocupat un onorant loc 7, la 2 min 01 sec de noua campioană olimpică.

Cealaltă reprezentantă a României, tot o atletă de origine kenyană, Joan Chelimo Melly, a abandonat în prima parte cursei.

Locul 7 este cea mai bună clasare reuşită de atleții români la JO de la Paris, atât de Delvine Relin Meringor (maraton), cât şi de Alina Rotaru-Kottmann (săritura în lungime).

România nu a mai obținut o medalie olimpică la atletism din 2008, când Constantina Diță câştiga aurul la maraton.

Meringor
MeringorCOSR/Facebook/Cristian Nistor

”Cursa a fost bună, dar o mulțime de dealuri şi suferințe, iar la final mi-am dat seama că a fost o cursă unică. Sunt satisfăcută cu acest rezultat, apreciez efortul pe care l-am făcut, deşi nu a fost uşor. Pentru mine urmează o pauză acum şi voi mai avea în decembrie probabil o cursă de maraton şi curse de cros”, a afirmat Meringor.

Sifan Hassan, marea câștigătoare

Atleta olandeza Sifan Hassan a câştigat proba feminină de maraton, duminică dimineața, în ultima zi a Jocurilor Olimpice de la Paris, în timp ce românca Delvine Relin Meringor s-a clasat pe locul 7.

Hassan (31 ani) a obținut victoria după un sprint pe ultima linie dreaptă, după o luptă cu atleta etiopiană Tigst Assefa, câştigând cursa cu un nou record olimpic, 2 h 22 min 55 sec.

Olandeza îşi trece în cont a treia sa medalie la Paris, după cele de bronz de la 5.000 m şi 10.000 m.

Sifan Hassan, câştigătoarea maratoanelor de la Londra şi Chicago de anul trecut, îi urmează celebrului atlet ceh Emil Zatopek, care a luat medalii (de aur) în cele trei probe la Jocurile Olimpice din 1952.

Assefa, clasată la trei secunde în urma învingătoarei, a obținut argintul, în timp ce bronzul a fost cucerit de kenyana Hellen Obiri, sosită la 15 secunde.