Dinamo își asigură prezența în grupele Cupei României după succesul cu FC Voluntari

FC Voluntari - Dinamo
FC Voluntari - DinamoČTK / imago sportfotodienst / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Miercuri seară (28 august), alte opt echipe au obținut calificarea în grupele Cupei României.

Retrogradați la finele sezonului trecut în liga secundă, FC Voluntari a arătat o formă bună în acest start de sezon, ilfovenii fiind neînvinși după primele 4 etape.

Un prim eșec a venit însă în play-off-ul Cupei României, acolo unde trupa lui Claudiu Niculescu a cedat la limită, scor 0-1, în compania lui Dinamo.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Cătălin Cîrjan în minutul 24, după o pasă venită de la Cristi Costin.

A existat însă și o pierdere pentru Dinamo, atacantul Hakim Abdallah părăsind terenul după numai 13 minute de joc după ce a acuzat dureri la umărul drept.

Cu un sfert de oră înainte de fluierul final, ilfovenii au irosit o șansă bună de a egala prin Nicolae Carnat, a cărui lovitură de cap a fost parată de pe linia porții de Golubovic.

În celelalte partide disputate miercuri seară (28), FC U Craiova a oferit surpriza, după ce oltenii, în prezent în Liga 2, au fost eliminați la penalty-uri de Unirea Alba-Iulia, formație din Liga a 3-a.

CSM Slatina, o altă divizionară secundă, a cedat tot la lovituri de departajare în fața celor de la Agricola Borcea.

Rezultatele din play-off-ul Cupei României înregistrate miercuri seară:

Rezultate play-off Cupa României
Rezultate play-off Cupa RomânieiFlashscore
Rezultate play-off Cupa României + program 29 august
Rezultate play-off Cupa României + program 29 augustFlashscore

Joi seară (29 august) vor avea loc ultimele 4 dueluri din play-off-ul Cupei României: