Djokovic trece fără probleme de francezul Couacaud

Djokovic trece fără probleme de francezul CouacaudAFP
Novak Djokovic a avut mici probleme în fața francezului Enzo Couacaud, venit din calificări, dar a reușit să-l învingă în turul al treilea cu 6-1, 6-7, 6-2, 6-0, și rămâne în lupta pentru al 10-lea titlu la Australian Open și pentru al 22-lea titlu de Grand Slam.

Sârbul a fost în cea mai bună formă a sa, trecând ușor de primul set, dar a avut mici probleme în al doilea set, de 74 de minute, când Couacaud, numărul 191 mondial, a egalat disputa în tiebreak.

Djokovic, al patrulea favorit la AO, și-a schimbat atitudinea și a reușit să treacă cu brio de ultimele două seturi pe Rod Laver Arena. El se va întâlni în turul al treilea cu bulgarul Grigor Dimitrov.

Jucătorul în vârstă de 35 de ani a cerut un time-out pentru a-și schimba bandajul de la coapsa stângă în setul al doilea, dar accidentarea pe care a suferit-o la turneul de pregătire de la Adelaide, în urmă cu două săptămâni, nu i-a pus probleme.

A fost a 23-a victorie consecutivă pe terenul central de la Melbourne Park pentru Djokovic.

Într-un meci plin de culoare, el a avut și o discuție cu arbitrul, cerând ca un fan beat să fie dat afară.

"Era beat criță încă de la primul punct și m-a provocat. Ce ai de gând să faci în privința asta? De ce nu-l scoți din arenă?", a răbufnit Djokovic în setul al patrulea.

Patru fani au fost ulterior escortați în afara tribunelor.

"S-au întâmplat multe în această seară și Enzo a jucat un tenis foarte bun, în special în setul al doilea", a declarat jucătorul de 35 de ani, care se află pentru a 15-a oară în turul al treilea, la a 18-a sa vizită în Australia.

"Amândoi am avut time-out-uri și ne-am luptat puțin, dar am reușit să răspund în setul al treilea și mai ales în setul al patrulea", a continuat el.