Dmitrovic, portarul Sevillei, atacat pe teren de un spectator în timpul meciului cu PSV

Portarul Sevillei, atacat de un suporter în minutele de final din meciul cu PSV
Portarul Sevillei, atacat de un suporter în minutele de final din meciul cu PSVProfimedia
Un spectator de la meciul PSV Eindhoven - FC Sevilla (2-0), disputat joi în Europa League la fotbal, a pătruns pe terenul stadionului Philips în minutele de prelungire și l-a atacat pe portarul echipei iberice, Marko Dmitrovic, care, cu sânge rece, l-a doborât la pământ și l-a imobilizat înainte de intervenția personalului de securitate.

Incindentul, petrecut în minutul 90+2, la scorul de 1-0 pentru olandezi, nu a avut însă urmări și portarul sârb a reluat jocul. PSV Eindhoven s-a impus cu 2-0 în final, dar Sevilla s-a calificat în optimi grație victoriei cu 3-0 din tur.

Statistici PSV - Sevilla 2-0

Arbitrul italian Daniel Orsato și jucători de la ambele echipe s-au apropiat de careul formației Sevilla pentru a se interesa de starea lui Dmitrovic, care i-a spus arbitrului că nu a avut nicio problemă, așa că un minut mai târziu meciul s-a reluat.

După meci, Dmitrovic a povestit că spectatorul l-a împins inițial din spate, dar a reușit apoi să-l doboare la pământ și să-l imobilizeze.

”Un fan a venit și m-a împins din spate, cu siguranță era cineva care era beat și supărat de evoluția jocului. Am reușit să-l prind și să-l arunc la pământ, până a intervenit securitatea (stadionului).”

”Nu înțeleg cum se întâmplă așa ceva, nu e niciodată frumos să vezi asta în fotbal și sper că acest incident să fie sancționat”, a spus Marko Dmitrovic, portarul sârb al Sevillei, după încheierea partidei.

Întrebat despre tragerea la sorți de vineri, Dmitrovic nu a manifestat vreo preferință pentru viitorul rival.

”Trebuie să analizăm acest joc cu PSV, să mergem mai departe cu lucrurile bune care s-au făcut și să ne recuperăm pentru a încerca să câștigăm duminică” în La Liga, cu Osasuna.