Două noi medalii de aur pentru înotătorii români la Maribor

Sportive românce la Maribor
Sportive românce la MariborFRNPM/Facebook
Înotătorii români au cucerit, vineri, două medalii de aur și una de bronz la Festivalul Olimpic al Tineretului European pentru sporturile de vară de la Maribor, din Slovenia.

Robert Badea a cucerit aurul la 400 m mixt, cu timpul de 4 minute 18 secunde 80 de sutimi, nou record al competiției.

Şi Daria Silișteanu a câștigat medalia de aur, la 100 m spate feminin, în 1 min 01 sec, cu nou record al competiției.

Darius Coman a obținut medalia de bronz la 100 m bras, în 1 min 02 sec 92 sutimi, un nou record național la 16, 17 și 18 ani.

Ştafetă feminină de 4x100 m mixt (Aissia Prisecariu, Alecsia Tenciu, Denisa Bacalu, Ana Maria Sibișeanu) s-a clasat pe locul al patrulea în finală.

Vesti bune și din alte sporturi

Echipa feminină de handbal a României s-a calificat în finală, după ce a surclasat Olanda cu 32-20 în semifinala de vineri. În finala de sâmbătă, tricolorele vor înfrunta Franța, care a dispus de Polonia cu 35-23.

România are trei reprezentanți și în finalele din competițiile de tenis. La simplu feminin, Giulia Safina Popa a învins-o în semifinale pe Charo Esquiva (Spania), cu 6-2, 6-3, iar în finală va primi replica cehoaicei Julie Pastikova.

La dublu feminin, Giulia Popa și Alexia Tatu au dispus de cehoaicele Tereza Krejcova/Julie Pastikova, principalele favorite, cu 2-6, 7-5, 10-4. În finală, româncele vor înfrunta perechea slovacă Sona Depesova/Mia Pohankova, cap de serie numărul doi.

La dublu masculin, românii Yannick Theodor Nicolas Alexandrescou/Alejandro Mateo Berge Vega Nourescu au câștigat cu 6-0, 7-6 (7/3) în fața cuplului portughez G. De Rosa E Castro/S. Serra Monteiro. În finală, românii vor juca împotriva polonezilor A. Kasperski/Jan Michal Sadzik.

La atletism, doi români au fost aproape de medaliile de bronz.

La 3.000 m, Lucian Florin Ştefan s-a clasat pe locul al patrulea, cu timpul de 08 min 22 sec 79/100.

În finala de la săritura în înălțime, Mihai Călin a ocupat și el locul patru, cu 2,03 m.

România, locul șase la Maribor

Bilanțul delegației României până acum este de 7 medalii de aur, prin înotătorii Aissia Prisecariu (200 m spate), Robert Badea (200 m mixt, 400 m mixt), ștafeta feminină de 4x100 m liber (Daria Silișteanu, Diana Stiger, Aissia Prisecariu, Ana Maria Sibișeanu, Denisa Bacalu), Daria Silișteanu (100 m spate) și judoka Tudor Ilie Moșoi (cat. 60 kg) și David Gliga (cat. 73 kg).

O medalie de argint, prin atleta Alexandra Ştefania Uță (400 m garduri), și 5 de bronz, prin înotătorii Darius Coman (200 m bras, 100 m bras) și Andrei Theodor Proca (1.500 m liber) și atleții Alexandra Hudea (3.000 m) și Cristian Marius Popescu (lungime).

Conform site-ului competiției, România ocupă locul al șaselea, devansată de Italia (14-12-12), Germania (7-10-8), Marea Britanie (7-10-6), Ungaria (7-5-8) și Cehia (7-2-4).