Dubla lui Valencia a spulberat visul Qatarului de a câștiga la debut

Enner Valencia a fost cel mai bun jucător de pe teren în întâlnirea cu Qatar
Enner Valencia a fost cel mai bun jucător de pe teren în întâlnirea cu QatarProfimedia
Qatar a devenit prima națiune gazdă care a pierdut în premieră meciul de deschidere al Cupei Mondiale, fiind învinsă în mod convingător cu 2-0 de Ecuador.

În timp ce întrebările legate de desemnarea Qatarului ca gazdă a Cupei Mondiale vor persista, jucătorii lui Félix Sánchez au intrat pe teren în deschiderea turneului cu scopul de a demonstra cel puțin că pot concura de la egal la egal cu adversarii lor.

Se părea că au avut cel mai prost început posibil, ieșirea greșită a lui Saad Al Sheeb la o lovitură liberă ducând la o recentrare a lui Félix Torres care a fost reluată în poartă cu capul de Enner Valencia, după doar trei minute de la începutul meciului. Gazdele au fost salvate, însă, din cabina VAR, golul fiind anulat din cauza unui offside la limită.

O nouă indecizie a lui Al Sheeb după un sfert de oră de joc a dus la un fault al portarului asupra lui Enner Valencia.

De data aceasta, nu a mai existat nicio salvare din partea arbitrilor. Căpitanul ecuadorian a transformat cu mult calm penalty-ul în colțul din stânga portarului, devenind astfel cel mai bun marcator al Ecuadorului la Cupa Mondială.

Sud-americanii au continuat să domine complet o echipă gazdă aflată în dificultate, iar Valencia a dublat avantajul în minutul 31, cu o lovitură de cap superbă la o centrare precisă a lui Ángelo Preciado.

Enner Valencia a marcat al doilea gol cu o lovitură de cap imparabilă
Enner Valencia a marcat al doilea gol cu o lovitură de cap imparabilăAFP

Într-un rar moment ofensiv al qatarezilor, centrarea lui Hasan Al-Haydos i-a oferit lui Almoez Ali singura șansă clară a gazdelor din prima repriză, dar atacantul nu a reușit să nimerească ținta cu o lovitură de cap nereușită.

Chiar dacă Qatarul s-a bucurat de mai multă posesie în unele momente din repriza a doua, nu a părut niciodată că le poate pune probleme sud-americanilor, care au mai avut ocazie prin Romario Ibarra, dar pasa magistrală pe care a primit-o s-a transformat într-un șut slab apărat cu ușurință.

Cu un sfert de oră înainte de finalul partidei Akram Afif a trimis un șut ambițios, dar care a trecut inofensiv peste transversală.

Ecuador a dominat întâlnirea cu Qatar la toate capitolele
Ecuador a dominat întâlnirea cu Qatar la toate capitoleleStatsperform

Peste alte câteva minute, antrenorul ecuadorian s-a văzut nevoit să îl înlocuiască pe Enner Valencia, care șchiopăta din cauza unei accidentări suferite spre finalul primei reprize.

Ecuadorul a făcut munca grea în primele 45 de minute și s-a instalat pe primul loc înaintea întâlnirii dintre Senegal și Olanda, după ce a marcat mai mult de un gol pentru prima dată în 12 meciuri.

Pe final, Mohammed Muntari a fost aproape de un prim gol al Qatarului la Cupa Mondială, însă șutul său a căzut pe plasa porții apărate de Galindez.

Qatarezii au acum o sarcină dificilă dacă vor să evite să se alăture Africii de Sud pe lista echipelor gazdă care nu au au reușit să treacă de faza grupelor.

Omul meciului Flashscore: Enner Valencia (Ecuador)