Echipa României de polo a pierdut fără drept de apel în fața SUA

România a suferit a doua înfrângere la polo
România a suferit a doua înfrângere la polo Profimedia
Echipa masculină de polo pe apă a României a fost învinsă fără drept de apel de formația Statelor Unite, cu scorul de 14-8 (3-3, 3-0, 4-1, 4-4), marți, în Grupa A, la Jocurile Olimpice de la Paris.

SUA - România 14-8

Tricolorii au suferit al doilea eşec, după ce la debut au fost întrecuți de vicecampioana olimpică Grecia cu 14-7.

Echipa antrenată de Bogdan Rath a început bine şi a condus în prima repriză cu 1-0, 2-1 şi 3-2, fiind egalată de fiecare dată. Pentru România a urmat apoi o perioadă neagră, în care a primit şapte goluri consecutive, de la 3-2 la 3-9, fapt care a decis soarta meciului. Acesta a fost de fapt şi ecartul final, 14-8 pentru americani.

Golurile României au fost reuşite de Vlad Georgescu (3), Silvian Colodrovschi (3), Andrei Neamțu şi Matei Luțescu.

Pentru învingători au înscris Alex Bowen (3 goluri), Hannes Daube (3), Max Irving (2), Johnny Hooper (2), Chase William Dodd (1), Ben Hallock (1), Ryder Dodd (1), Alex Obert (1).

În alt meci din Grup A, Italia a trecut de Croația cu 14-11. Muntenegru şi Grecia se vor înfrunta în ultima partidă a zilei.

Italia e lider, cu 6 puncte, urmată de Croația, Grecia şi SUA, câte 3 puncte, Muntenegru şi România, 0 puncte. Primele patru clasate se vor califica în sferturile de finală.

România va mai juca pe 1 august cu Croația (20:30), pe 3 august va înfrunta Italia (22:05), iar pe 5 august va întâlni Muntenegru (22:40).