Echipa săptămânii: Hattrick-uri pentru foștii atacanți de la Tottenham / Jucătorii Galatei printre vedete

Kane a reușit un hat-trick pentru Bayern
Kane a reușit un hat-trick pentru BayernČTK / imago sportfotodienst / Eibner-Pressefoto/Marcel von Fehrn / Flashscore
Cu fotbalul de club care revine după pauza internațională, aruncăm o privire înapoi la stelele care au strălucit cel mai mult în cele mai mari și mai puternice campionate din Europa în weekend.

A fost o sâmbătă importantă pentru doi foști atacanți de la Tottenham Hotspur, care au reușit să marcheze și să își învingă adversarii, în timp ce o pereche de jucători de la Galatasaray au avut, de asemenea, performanțe remarcabile.

Folosind sistemul de rating Flashscore, iată top XI nostru de la acțiunea din weekend.

Echipa săptămânii
Echipa săptămâniiFlashscore

Portar

Jasper Schendelaar (Zwolle) 8.9

Zwolle a obținut un punct greu cu Twente sâmbătă, iar cheia acestui rezultat a fost performanța magnifică a lui Jasper Schendelaar între buturi.

Portarul oaspeților a avut 11 intervenții în timpul meciului, menținându-și de unul singur echipa la egalitate în timpul unei reprize secunde dezechilibrate.

Fundași

Abdulkerim Bardakci (Galatasaray) 8.7

Abdulkerim Bardakci are tendința de a înscrie goluri, iar în victoria cu 5-0 a lui Galatasaray în fața lui Rizespor, el și-a îmbogățit palmaresul și cu o poartă intactă pentru echipa sa.

Solid în apărare, Abdulkerim nu le-a permis atacanților adverși să se apropie și a fost la fel de decisiv în suprafața de pedeapsă adversă, reușind să înscrie cel de-al doilea gol din ultimele sale două meciuri pentru Galatasaray.

Matthijs de Ligt (Manchester United) 8,6

După o pauză internațională îngrozitoare cu Olanda, în care a fost eliminat la pauză împotriva Germaniei, Matthijs de Ligt și-a revenit în stil mare pentru Manchester United.

Apărătorul olandez a fost o stâncă, efectuând mai multe deposedări și degajări cruciale în timp ce United a supraviețuit unui val de presiune timpurie din partea lui Southampton. Apoi a apărut la celălalt capăt al terenului, marcând cu capul pentru deschiderea scorului.

O zi bună la birou pentru De Ligt.

Statisticile lui De Ligt împotriva lui Southampton
Statisticile lui De Ligt împotriva lui SouthamptonProfimedia / StatsPerform

Thilo Kehrer (Monaco) 8,5

Thilo Kehrer a avut o revenire impresionantă după o pauză de două săptămâni în timpul meciurilor internaționale, marcând primul gol al lui Monaco într-o victorie de rutină cu 3-0 în fața lui Auxerre.

După ce a deschis scorul în debutul partidei cu o lovitură de cap, fundașul central german a avut o prestație foarte bună în defensivă, ajutându-și echipa să nu primească gol.

Mijlocași

Ousmane Dembele (PSG) 9.1

PSG și-a continuat startul impecabil în Ligue 1 în acest weekend, împotriva lui Brest, și i-au mulțumit în mare parte lui Ousmane Dembele.

După ce echipa sa a fost condusă în prima jumătate de oră, francezul a luat problema în propriile mâini cu un gol de egalitate cu capul, înainte de a pune capăt unei prestații superbe cu un al doilea gol pe final.

Statisticile recente ale lui Dembele
Statisticile recente ale lui DembeleFlashscore

Ibrahim Sadiq (AZ Alkmaar) 9.6

Deloc surprinzător, au existat câteva prestații remarcabile în demolarea cu 9-1 a lui Heerenveen de către AZ Alkmaar, Ibrahim Sadiq având un rol decisiv ca mijlocaș central.

Ghanezul a fost la originea a două dintre primele trei goluri ale echipei sale, înainte de a-și trece numele pe lista marcatorilor cu un gol pe contraatac.

Gabriel Sara (Galatasaray) 9.2

Adus în vară de la Norwich City, Gabriel Sara a făcut cel mai bun meci al său până acum în tricoul lui Galatasaray, sâmbătă, împotriva lui Rizespor. Mijlocașul brazilian a marcat primul său gol pentru club și a oferit un assist, precum și centrarea care s-a încheiat cu un autogol în poarta lui Abdulkerim Bardakci.

Riqui Puig (Los Angeles Galaxy) 9,5

Cu un deficit de două goluri la pauză, Los Angeles Galaxy a reușit o răsturnare de situație incredibilă în a doua repriză și a învins rivala Los Angeles FC.

Riqui Puig a fost vedeta showului pentru gazde, oferind două pase de gol și apoi găsind poarta cu un gol superb de la distanță pentru a sigila un triumf dramatic cu 4-2.

Salem Al Dawsari (Al Hilal) 9.1

Al Hilal a început perfect apărarea titlului în Saudi Pro League, iar victoria cu 3-0 de sâmbătă în fața lui Al Riyadh a fost cel mai recent semn că nu se vor opri în acest sezon.

Salem Al Dawsari a fost implicat în toate cele trei goluri ale oaspeților, marcând un prim gol genial, înainte de a pasa pentru cele două goluri ale talismanului Aleksandar Mitrovic.

Atacanți

Troy Parrott (AZ Alkmaar) 10

După ce a semnat de la Tottenham pentru o sumă de 8 milioane de euro în această vară, Troy Parrott nu reușise să înscrie în primele sale patru meciuri din Eredivisie pentru AZ Alkmaar, dar a spart gheața în weekend - și în stil mare!

Irlandezul a marcat patru goluri într-o perioadă de 33 de minute pentru a distruge oamenii lui Robin van Persie, câștigând el însuși un rar rating perfect de 10 cu Flashscore. Fanii echipei olandeze vor spera că aceste goluri vor fi o trambulină pentru și mai multe succese.

Harry Kane (Bayern Munchen) 9.4

Un alt fost atacant de la Tottenham, Harry Kane, a continuat acest sezon exact de unde l-a lăsat pe ultimul - marcând o mulțime de goluri în Bundesliga. Căpitanul Angliei a fost necruțător și a reușit un nou hat-trick, de data aceasta împotriva lui Holstein Kiel, în timp ce l-a ajutat și pe Jamal Musiala să deschidă scorul.

Prin golul marcat împotriva nou-promovatei, Kane și-a continuat remarcabilul record de a marca împotriva fiecărei echipe cu care a jucat în campionatul Germaniei. Un atacant de elită care speră să pună capăt secetei de trofee în acest an.