Echipa Săptămânii: Notă maximă pentru Nicolăescu și un loc lângă vedete precum Raphinha și Wirtz

Raphinha a marcat un hat-trick pentru Barcelona în weekend
Raphinha a marcat un hat-trick pentru Barcelona în weekendAlex Caparros / GETTY IMAGES EUROPE / Getty Images via AFP
În timp ce fotbalul se îndreaptă spre prima pauză internațională a sezonului, aruncăm o privire retrospectivă asupra weekendului care a trecut și alegem vedetele din peisajul fotbalistic în rubrica ”Echipa Săptămânii”.

Au existat două performanțe remarcabile în Super Lig din Turcia, în timp ce Bayer Leverkusen a ajuns la finalul unei serii istorice de invincibilitate, dar asta nu a împiedicat unul dintre talismanii lor să strălucească în timpul înfrângerii cu 3-2 în fața RB Leipzig.

Folosind sistemul de rating Flashscore, iată care a fost cel mai bun unsprezece al nostru din weekend.

Echipa Flashscore a săptămânii
Echipa Flashscore a săptămâniiFlashscore, Marek Kratochvil

Portar

Robin Zentner (Mainz) - 8.0

Ne începem echipa cu o alegere interesantă între buturi și asta s-a datorat rezultatului. Mainz a remizat cu Stuttgart, scor 3-3 - și este rar ca un portar să obțină un rezultat atât de bun în condițiile în care a încasat trei goluri.

Poate că Zentner a scos mingea din plasă de trei ori, dar a avut 10 intervenții pe parcursul meciului și a fost ghinionist la al treilea gol al gazdelor: lovitura liberă executată de Fabian Rieder a trimis balonul în bară, care a ricoșat ulterior în poartă după ce l-a lovit în spate pe goalkeeperul neamț.

Cu toate astea, eforturile sale au dat echipei sale o șansă de a obține un punct pe finalul unui meci nebun în care s-au marcat 6 goluri.

Fundași

Kialonda Gaspar (Lecce) - 8.9

Înalt fundaș central angolez, Gaspar s-a transferat la Lecce în vară, de la formația portugheză Estrela, și are deja un impact. Cu o medie Flashscore de 7,5 în primele sale trei meciuri, el s-a impus deja în centrul apărării, adăugând un assist la startul său bun de sâmbătă, în victoria lui Lecce cu 1-0 împotriva lui Cagliari.

În urma unui corner, el a avut o intervenție decisivă, oferind un assist la golul victorios înscris de Nikola Krstovic.

Performanța sa a fost însă cel mai bine demonstrată prin munca sa defensivă. Lecce a rămas în 10 oameni în cea mai mare parte a meciului, iar el a făcut patru interceptări importante pentru ca echipa sa să câștige toate cele trei puncte.

Saul Coco (Torino) - 8,2

Rămânând în prima divizie italiană, Torino a obținut și ea o victorie cu 1-0 după ce a trecut de Venezia în deplasare. Coco a fost autorul unicului gol al partidei în minutul 85. El a reacționat bine la o fază fixă și a înscris cu o lovitură de cap primul său gol pentru clubul din Torino, la doar a patra sa apariție.

La celălalt capăt al terenului, el a avut două intervenții și două intercepții, echipa sa reușind primul meci fără să primească gol din acest start de sezon în Serie A.

Djalma Silva (Goztepe) - 8,7

Pentru orice echipă nou-promovată, viața într-un nou campionat poate fi un botez al focului, dar echipa turcă din Super Lig, Goztepe, s-a ridicat la înălțime în primele patru meciuri. În weekend, au obținut prima victorie a campaniei, 2-0 cu Budrumspor, mulțumită unei prestații excelente a brazilianului Djalma Silva.

Apărătorul a contribuit cu un gol și un assist - primele sale goluri pentru echipa deținută de Sport Republic - și a dat dovadă de viteză și precizie în ambele cazuri.

Mijlocași

Dusan Tadic (Fenerbahce) - 8,5

De la an la an, fie în Premier League cu Southampton sau cu Ajax în Eredivisie, Dusan Tadic a reprezentat o figură talismanică. Acum la Fenerbahce, sârbul a avut o nouă prestație de excepție în weekend, în victoria cu 3-0 a echipei sale în fața lui Alanyaspor.

El a marcat de două ori în acest meci, ultima dintre reușite fiind spectaculoasă: l-a învins cu un lob pe portarul Taskiran. Poate că a ajuns la apusul carierei sale, dar încă mai are capacitatea de a crea momente magice.

Florian Wirtz (Bayer Leverkusen) - 8.1

Bayer Leverkusen s-a văzut în cele din urmă înfrântă cu 3-2 după seria de meciuri oficiale în campionat fără înfrângere, care se întindea până la sfârșitul sezonului 2023, în fața lui RB Leipzig.

Dar, Florian Wirtz continuă să fie strălucitor pentru actualii campioni din Bundesliga. El a oferit primul său assist din acest sezon - o pasă decisivă pentru Alex Grimaldo. Deși a pierdut, Leverkusen se poate considera norocoasă în ceea ce privește păstrarea lui Wirtz în această vară. Acest factor ar trebui să dea roade în apărarea coroanei Bundesliga.

Max Arnold (Wolfsburg) - 8.2

A fost o zi plină pentru Max Arnold în victoria cu 2-0 a echipei sale asupra lui Holstein Kiel, sâmbătă. Germanul a deschis scorul în minutul 27, înainte de a oferi un assist la al doilea gol al lui Wolfsburg trei minute mai târziu.

Dintre toți cei XI din această echipă, se poate considera că lovitura liberă executată de Arnold a adus cel mai frumos gol. Un șut de la 30 de metri a fost perfect plasat pentru a sparge gheața. Singura pată pe cartea sa a fost un cartonaș galben pe final de meci, dar asta nu va avea nicio consecință pentru titlul de om al meciului.

Kerem Akturkoglu (Galalatasaray) - 8.9

Ne întoarcem în Turcia și în cealaltă parte a Istanbulului, unde Galatasaray a învins cu 5-1 pe Adana Demirspor. Kerem Akturkoglu a marcat și a mai dat o pasă de gol în această victorie, golul fiind o demonstrație de viteză și tenacitate pentru a-l învinge pe Deniz Donmezer.

Este al doilea său gol în primele trei meciuri de campionat de până acum din acest sezon - cu siguranță, el va face tot posibilul pentru a depăși cele 12 pe care le-a marcat în campania trecută.

Atacanți

Raphinha (Barcelona) - 9.8

Raphinha nu ar fi putut face mai mult pentru a obține un 10 ”curat” în timpul victoriei zdrobitoare cu 7-0 a Barcelonei asupra lui Valladolid. Brazilianul a deschis scorul în minutul 20, cu o cursă și o finalizare frumoasă.

Al doilea gol a fost un tap-in, iar al treilea a fost o altă pătrundere în careu, urmată de același calm de care a dat dovadă mai devreme în meci.

Au fost primele sale goluri în acest sezon și are deja o șansă mare de a depăși recordul din sezonul precedent din LaLiga, în care a reușit să marcheze 6 goluri.

Ion Nicolaescu (Heerenveen) - 10.0

Singurul nostru 10 perfect din weekend a venit în Olanda și într-un mod incredibil: în doar 25 de minute. Moldoveanul Ion Nicolaescu a venit de pe banca de rezerve pentru Heerenveen în repriza a doua (min 66) și a marcat după doar patru minute de la apariție. În ultimele 20 de minute a fost vorba doar despre el, atacantul reușind alte două goluri pentru Heerenveen, trupa din Eredivisie obținând prima victorie din acest sezon.

Hugo Ekitike (Eintracht Frankfurt) - 9.4

Înapoi la Bundesliga pentru ultima dată în această echipă a săptămânii, unde Hugo Ekitike a strălucit pentru Eintracht Frankfurt.

El l-a driblat pe portar în mod clar pentru a deschide scorul în victoria cu 3-1 a echipei sale asupra lui Hoffenheim, adăugând un assist nouă minute mai târziu.

Acesta a fost primul său gol în campionat din acest sezon și speră să înscrie și mai multe la întoarcerea din pauza internațională.