ECL: Fiorentina, Lech Poznan și Basel avansează în faza următoare a competiției

Fiorentina ajunge în sferturile Conference League după ce a învins Sivasspor cu 4-1Profimedia
Flashscore vă prezintă rezultatele partidelor din optimile UEFA Conference League care au început de la ora 19:45.

Djurgarden - Lech Poznan 0-3

Lech Poznań s-a calificat pentru prima dată în istoria sa în sferturile de finală ale unei competiții europene, după ce a învins în deplasare Djurgårdens IF cu 3-0 în manșa retur, după ce în tur polonezii câștigaseră cu 2-0.

Marcatori
MarcatoriFlashscore

Poznan a rezolvat calificarea în repriza secundă, după golurile înscrise de Marchwinski, Kvekveskiri și Skoras.

Statistici
StatisticiFlashscore

Omul meciului desemnat de Flashscore: Pedro Rebocho (Lech Poznań)

Sivasspor - Fiorentina 1-4

Fiorentina și-a asigurat locul în sferturile de finală după opt ani de pauză, după ce a câștigat fără probleme cu 4-1 în fața lui Sivasspor.

Marcatori

Deși în Italia violeții au învins doar cu 1-0, în manșa retur Fiorentina a făcut o repriză secundă de vis, după ce a reușit să înscrie de trei ori, la pauză tabela arătând scorul de 1-1.

Statistici

Omul meciului desemnat de Flashscore: Sofyan Amrabat (Fiorentina)

Slovan Bratislava - Basel 2-3 (după lovituri de departajare)

Partida a intrat în prelungiri după ce în primele 90 de minute s-a înregistrat același scor precum în meciul tur, 2-2.

Statistici

Deși slovacii conduceau la pauză cu 2-0, elvețienii au revenit miraculos și s-au calificat dramatic în urma loviturilor de departajare.