Elisabeta Lipă, despre ”magicul” David Popovici. ” Ai făcut mândră o națiune întreagă!”

David Popovici
David PopoviciAFP
Preşedinta Agenției Naționale pentru Sport, Elisabeta Lipă, l-a numit ”magic” pe înotătorul David Popovici, cel care a reuşit, miercuri seara, să câştige bronzul la 100 m liber, a doua sa medalie la Jocurile Olimpice de la Paris după aurul de la 200 m liber.

A fost o cursă pe muchie de cuțit: David Popovici putea lua locul 2, sau putea să cadă pe 4 și  să nu ia nicio medalie.

A fost la o sutime de Chalmers, cel care a luat medalia de argint, dar şi la o sutime de secundă de maghiarul Nandor Nemeth, clasat al patrulea.

David Popovici, care luni a cucerit aurul la 200 m liber, intrase în finală cu al cincilea timp din semifinale, iar după prima jumătate de bazin era al șaptelea.

Elisabeta Lipă a epuizat superlativele

”Magicul David Popovici a cucerit a doua medalie la Jocurile Olimpice, de data asta medalia de bronz la 100 metri liber! După aurul olimpic la 200 metri liber, astă seară, sportivul nostru a intrat în cursă şi a câştigat bronzul, luptând admirabil în 'proba regină' a înotului, a notat Lipă pe contul personal de Facebook.

Mulțumim, David, ai făcut mândră o națiune întreagă! Felicitări ție, antrenorului Adrian Rădulescu, preparatorului fizic Dragoş Luscan, părinților tăi, Federației Române de Natație şi Pentatlon Modern FRNPM şi clubului CS Dinamo Bucureşti”, a continuat șefa Agenției Naționale pentru Sport.

Înotătorul român David Popovici a cucerit medalia de bronz la 100 m liber, miercuri seara, la Jocurile Olimpice de la Paris, într-o finală în care chinezul Zhanle Pan a câştigat aurul cu un nou record mondial.

Finala a fost una formidabilă, cea mai rapidă din istorie, Pan doborându-şi propriul record (46 sec 80/100) şi cucerind aurul în 46 sec 40/100.

Argintul a revenit fostului campion olimpic australian Kyle Chalmers, în 47 sec 48/100, Popovici fiind înregistrat în 47 sec 49/100.