Etiopianul Tamirat Tola câștigă aurul la maratonul masculin în una dintre cele mai dificile curse

Tamirat Tola a devenit primul etiopian câștigător al maratonului masculin olimpic în ultimii 24 de aniReuters
Etiopianul Tamirat Tola (32 de ani) a cucerit sâmbătă aurul la maratonul masculin de la Jocurile Olimpice de la Paris, în timp ce kenyanul Eliud Kipchoge, care spera la o a treia coroană olimpică consecutivă, nu a reușit să termine.

Belgianul Bashir Abdi a luat argintul, îmbunătățindu-și medalia de bronz de la Tokyo, iar kenyanul Benson Kipruto a obținut bronzul.

Tola și-a construit un avans puternic la început și a trecut linia de sosire în două ore, șase minute și 26 de secunde.

Ieșind dintr-un grup de fruntași după prima urcare abruptă a unui traseu extrem de vălurit, fostul specialist în cross country a dat semne de îmbunătățire pe a doua urcare, în timp ce competitorii au dispărutn rând pe rând din spatele său.

Tola a avut un avans de 18 secunde până la marcajul de 35 km, pe care l-a mărit în timp ce Turnul Eiffel a devenit vizibil și mulțimea de pe străzi îl încuraja frenetic. El a devenit primul câștigător etiopian al maratonului olimpic masculin din ultimii 24 de ani.

Victoria lui Tola a fost cu atât mai dulce cu cât el nu făcea parte inițial din echipă, fiind convocat după ce Sisay Lemma s-a retras din cauza unei accidentări la tendon. Tola a câștigat maratonul de la New York anul trecut cu un record al traseului.

El a trecut linia de sosire încurajat de Haile Gebrselassie, fostul dublu campion olimpic etiopian la 10 000 m, pe care l-a citat drept una dintre sursele sale de inspirație pentru a deveni maratonist.

Abdi și Kipruto s-au luptat cu etiopianul Deresa Geleta pentru următoarele două trepte ale podiumului, dar Geleta a cedat în ultimii doi kilometri.

Abdi, care a început competiția la 5.000 m și 10.000 m, a terminat în 2:06:47, iar Kipruto, în vârstă de 33 de ani, a înregistrat un timp de 2:07:00.

Rezultat maraton
Rezultat maratonFlashscore

Kipruto a înregistrat cel mai bun timp din lume în acest an, după ce a câștigat Maratonul de la Tokyo în martie cu un record personal de 2:02:16.

El i-a dedicat medalia de bronz lui Kelvin Kiptum, care a murit într-un accident de mașină în februarie, la vârsta de 24 de ani, după ce a doborât recordul mondial la maraton la Chicago anul trecut.

Kipchoge, considerat cel mai mare maratonist al tuturor timpurilor, nu a reușit să obțină a treia medalie de aur consecutivă, învins de prima urcare a traseului care i-a dus pe atleți la Versailles.

El a fost printre fruntași, dar acel deal a destrămat plutonul fruntaș și s-a dovedit a fi prea mult pentru sportivul în vârstă de 39 de ani, care participa la a cincea sa Olimpiadă.