EURO 2024: Germania este eliminată după prelungiri de Spania și continuă "blestemul" țărilor gazdă

Kross și Gundogan, ultimul turneu european pentru Germania
Kross și Gundogan, ultimul turneu european pentru GermaniaProfimedia
Spania reușește să o elimine pe Germania în sferturile EURO 2024 în urma unui meci dramatic.Spaniolii au deschis scorul prin Dani Olmo, din pasa lui Lamine Yamal, în minutul 51, iar Wirtz a trimis meciul în prelungiri cu un gol marcat în minutul 89. Golul decisiv a fost marcat de Mikel Merino, în minutul 119.

Ultimul campionat european câștigat de țara organizatoare a fost în anul 1984, în Franța. Atunci, în finală, francezii s-au impus cu 2-0 în fața Spaniei.

De atunci, la doar două ediții echipa gazdă a mai jucat finala. Cel mai recent, în 2016, Franța a pierdut în fața Portugaliei, 0-1 după prelungiri.

În urmă cu 20 de ani, Portugalia a pierdut însă trofeul în fața propriilor suporteri, când Grecia a furnizat surpriza și s-a impus cu 1-0 în finală.

De altfel, în afară de ediția din 1984, în doar alte două ediții țările gazdă au câștigat turneul european. Precedentele cazuri au fost în 1964 în Spania și patru ani mai târziu (1968) în Italia.