Europa League: Feyenoord, victorie categorică/Juventus, Man Utd și Sevilla merg în sferturi

Feyenoord s-a impus cu 7-1 în fața lui Șahtior Donețk
Feyenoord s-a impus cu 7-1 în fața lui Șahtior DonețkAFP
Feyenoord Rotterdam a reușit o victorie la scor împotriva formației ucrainene Șahtior Donețk și s-a calificat fără emoții în sferturile de finală ale Europa League. Olandezilor li s-au alăturat în ultimele opt echipe ale competiției Juventus Torino, Manchester United și Sevilla.

Feyenoord Rotterdam - Șahtior Donețk 7-1

Feyenoord se califică la pas în sferturile de finală ale Europa League, după o victorie categorică în fața ucrainenilor de la Șahtior.

Olandezii au condus încă de la pauză cu 3-0, în repriza a doua reușind să marcheze de alte patru ori în poarta unei echipe demoralizate. În tur scorul a fost egal, 1-1.

Statistica partidei
Statistica partideiFlashscore

Freiburg - Juventus 0-2

Juventus Torino a obținut o nouă victorie în fața germanilor de la Freiburg, după ce și în tur a câștigat cu 1-0. Primul gol al partidei a fost marcat de sârbul Vlahovic din penalty (45), la faza anterioară gazdele rămânând în zece oameni după eliminarea lui Gulda. Vlahovic marcase și în minutul 28, însă reușita sa a fost anulată pentru un offside. Scorul final a fost stabilit de Chiesa în minutul 90+5.

Betis Sevilla - Manchester United 0-1

Marcus Rashford continuă să fie omul momentului pentru Manchester United, internaționalul englez reușind golul victoriei pentru ”Diavolii Roșii” în minutul 56 al partidei cu Betis, după un assist al lui Casemiro. Englezii s-au calificat în sferturi cu scorul general de 5-1 și sunt considerați de casele de pariuri favoriți la câștigarea trofeului.

Fenerbahce - Sevilla 1-0

Specialista Europa League, Sevilla, a supraviețuit infernului creat de fanii lui Fenerbahce și chiar dacă a pierdut la Istanbul, a obținut calificarea în sferturile de finală ale competiției, andaluzii impunându-se în tur cu 2-0. Turcii au avut mai multe ocazii de a întoarce rezultatul, însă imprecizia la finalizare i-a costat scump. Singurul gol al partidei a fost marcat de Enner Valencia din penalty (41).