Europa League: Cu Drăgușin eliminat în debut, Spurs înscrie de trei ori / Roma și Bilbao remizează

Toate evenimentele importante din Europa League sunt pe Flashscore
Toate evenimentele importante din Europa League sunt pe FlashscoreAFP
Noul format al Europa League programează în această săptămână primele dueluri. Cele 36 de echipe alcătuiesc o singură grupă principală, urmând ca fiecare club să întâlnească opt adversari diferiți, câte doi din fiecare urnă valorică.

Joi, 26 septembrie

Tottenham - Qarabag 3-0

Radu Dragușin a fost titular în partida cu Qarabag din Europa League, dar prezența sa pe teren s-a limitat la doar 7 minute. Fundașul român a comis un fault din postura de ultim apărător și a văzut cartonașul roșu direct.

Chiar și în inferioritate numerică, Spurs au reușit să deschidă rapid scorul, Brennan Johnson ducând gazdele în avantaj în minutul 12, după un assist al lui Solanke.

Emoțiile au început să se risipească în partea secundă, când Sarr a dublat avantajul gazdelor (53), înainte ca Bayramov să rateze un penalty pentru oaspeți (58).

După atacuri furibunde ale oaspeților, care au lovit inclusiv bara porții lui Vicario, golul a venit tot de partea lui Tottenham. În urma unui contraatac, Solanke a punctat fără emoții după ce goalkeeperul Kochalski a respins balonul în față.

Vicario a arătat o formă impecabilă și s-a opus în multe rânduri atacurilor periculoase venite din partea azerilor, care în anumite momente păreau ca vor înscrie în cele din urmă. Goalkeeperul italian a avut însă parade superbe, ceea ce a permis lui Spurs să urce pe locul 4 în clasamentul Europa League după prima rundă, în ciuda faptului că englezii au evoluat în inferioritate numerică încă din minutul 8 după eliminarea lui Drăgușin.

Toate cele 3 goluri au fost așadar marcate în 10 oameni de către elevii lui Ange Postecoglou.

AS Roma - Athletic Bilbao 1-1

Golgheterul ucrainean Artem Dovbyk a reluat cu capul o centrare perfectă a lui Angelino și formația italiană a preluat conducerea în minutul 32, într-un meci care se anunța complicat.

Și a fost în cele din urmă. Bascii au reușit să restabilească egalitatea cu doar cinci minute înainte de final, când Paredes a perforat poarta lui Svilar cu o lovitură de cap.

Ajax Amsterdam - Beșiktaș Istanbul 4-0

”Lăncierii” au avut nevoie de ceva mai mult de o jumătate de oră pentru a deschide scorul, Fitz-Jim reușind să deblocheze tabela (31).

Gazdele s-au desprins la scurt timp după pauză, când Godts a făcut 2-0 după un assist al lui Traore (51), iar Taylor a majorat avantajul patru minute mai târziu (55).

Dezastrul pentru Beșiktaș a fost complet în minutul 73, când Godts a reușit ”dubla”.

Olympique Lyon - Olympiacos Pireu 2-0

După o primă repriză echilibrată, echipa franceză a reușit să deblocheze tabela în minutul 66, Cherki marcând primul gol pentru Lyon în noua ediție Europa League.

Benhrama a făcut 2-0 în minutul 71, dar gazdele au avut ceva emoții pe final, după ce grecii au reușit să introducă mingea în plasă, dar golul a fost anulat pe motiv de offside.

Braga - Maccabi Tel Aviv 2-1

Maccabi a reușit să deschidă oarecum surprinzător scorul la Braga. Israelienii au punctat din penalty prin Davida (30).

Gazdele au reușit să dea lovitura pe final, Bruma marcând golul egalizator în minutul 88, pentru ca în prelungiri să beneficieze de un penalty. Același Bruma a executat și a adus trei puncte ce păreau imposibil de obținut cu doar câteva minute înainte.

Eintracht Frankfurt - Plzen 3-3

Două goluri în trei minute la Frankfurt. Mai întâi gazdele au deschis scorul prin Ekitike (38), care a finalizat după o combinație rapidă, însă oaspeții au egalat rapid prin Sulc (41).

Gazdele și-au respectat, însă, statutul de favorite în partea secundă, Dina Ebimbe reușind să își ducă echipa în avantaj în minutul 62, iar Kristensen a majorat avantajul cinci minute mai târziu.

Ceea ce părea a fi o victorie sigură s-a transformat într-o surpriză, cehii reușind să restabilească egalitatea grație a două goluri marcate în minutele 86 și 90+3.

Fenerbahce - Royale Union SG 2-1

La jumătatea primei reprize, fundașul central Caglar Soyuncu a dus în avantaj echipa lui Jose Mourinho.

Finalul de partidă a fost cum nu se poate mai rău pentru belgienii de la Royale Union: trupa lui Sebastien Pocognoli a fost nevoită să evolueze în 10 oameni după eliminarea lui Kevin Mac Allister. Mai mult decât atât, oaspeții au marcat în proprie poartă prin Christian Burgess în minutul 82.

Royale Union SG a primit o șansă în prelungiri, atunci când formația belgiană a beneficiat de o lovitură de la 11 metri, echilibrul numeric din teren fiind restabilit odată cu eliminarea nigerianului Bright Osayi-Samuel. Cu toate astea, oaspeții nu au putut profita, croatul Franjo Ivanovic irosind penalty-ul.

La faza imediat următoare, Sykes a punctat în cele din urmă pentru Royale, momentul fiind analizat în camera VAR pentru o potențială poziție de offside.

Echipele de startFlashscore

Malmo FF - Rangers 0-2

Scoțienii de la Rangers au deschis rapid scorul în Suedia prin albanezul Nedim Bajrami, care a punctat pentru oaspeți încă din secunda 56.

În actul secund, nord-irlandezul Ross McCausland a reușit să dubleze avantajul oaspeților la 7 minute după ce a fost introdus în teren.

Rangers, viitoarea adversară a FCSB-ului în etapa a 3-a din faza principală, a început așadar cu dreptul în acest sezon european.

Echipa lui Radu Drăgușin debutează în Europa League: Tottenham Hotspur întâlnește Qarabag de la ora 22:00.

Una dintre cele mai interesante partide ale serii va fi cea dintre Ajax și Besiktas, de la ora 22:00.

Programul zilei a doua din prima rundă a fazei de campionat din Europa League:

Ziua 2
Ziua 2Flashscore

Miercuri, 25 septembrie

Galatasaray - PAOK 3-1

O partidă extrem de fierbinte în Turcia, acolo unde PAOK-ul lui Răzvan Lucescu, una dintre adversarele celor de la FCSB în competiție, a rezistat cu greu atacurilor furibunde ale celor de la Galatasaray.

După ce au irosit șanse mari de gol în prima parte a jocului, Galatasaray a intrat la conducere imediat după startul părții secunde. În urma unui corner, Osimhen a trimis balonul spre spațiul porții cu o lovitură de cap, iar Abdul Rahman Baba a deviat nefericit pentru avantajul turcilor.

PAOK a demonstrat că poate fi periculoasă în atac, Giannis Konstantelias profitând de o respingere în față a goalkeeperului Guvenc pentru a aduce egalarea pentru greci.

Defensiva oaspeților avea să fie din nou învinsă cu un sfert de oră înainte de final, când Yunus Akgun a punctat pentru Galatasaray după un assist venit de la Osimhen.

La ultima fază a jocului, Mauro Icardi, înlocuitorul lui Osimhen, a stabilit scorul final în favoarea celor de la Galatasaray.

Manchester United - Twente 1-1

După un start de partidă destul de energic pe Old Trafford, acolo unde ambele formații și-au creat ocazii mari de gol, Diavolii au deschis scorul cu 10 minute înainte de pauză. Danezul Christian Eriksen l-a învins pe portarul Unnerstall cu un șut superb din unghi.

La jumătatea actului secund, oaspeții au produs șocul pe Old Trafford, atunci când Sam Lammers l-a învins pe Onana pentru a aduce egalarea pentru Twente.

United, considerată cea mai puternică adversară a celor de la FCSB, începe așadar parcursul în Europa League cu o remiză.

În celelalte partide ale serii, Midtjylland și Hoffenheim, și ele următoarele adversare ale FCSB, au încheiat la egalitate, scor 1-1, în vreme ce Lazio a defilat la Hamburg în partida cu Dinamo Kiev, scor 0-3.

Vezi toate rezultatele înregistrate în prima rundă din Europa League

Bodo/Glimt - FC Porto 3-2

După un start energic de partidă în Norvegia, cu ocazii de ambele părți, portughezii de la Porto au deschis scorul prin Samu Omorodion încă din minutul 8 al întâlnirii.

Gazdele au replicat la distanță de 7 minute prin danezul Kasper Hogh.

La scurt timp înainte de pauză, gazdele au dat lovitura și au intrat pentru prima oară la conducere după o fază superbă încheiată de Jens Hauge.

Deși au rămas în 10 oameni după ce Maata a fost eliminat în debutul părții secunde, norvegienii de la Bodo/Glimt nu s-au lăsat afectați de acest lucru. Dimpotrivă, trupa lui Kjetil Knutsen a continuat să pună probleme serioase în ofensivă și chiar să înscrie prin Hauge, care a reușit dubla după o nouă fază frumoasă de atac a gazdelor.

Introdus în partea secundă, suedezul Deniz Gul a redus din diferență pentru Porto, însă destul de târziu, în minutul 90, lusitanii nereușind să scoată un rezultat pozitivi în ciuda avantajului numeric din teren.

AZ Alkmaar - Elfsborg 3-2

După ce au avut un gol anulat de VAR pe motiv de offside, suedezii au intrat în cele din urmă la conducere la jumătatea primei reprize de la Alkmaar, prin Timothy Ouma.

Înainte de pauză, Ruben van Bommel, fiul fostului mare mijlocaș Mark van Bommel, a adus egalarea pentru formația olandeză.

Tânărul atacant în vârstă de 20 de ani și-a făcut simțită prezența în teren și la ieșirea de la cabine, Alkmaar intrând pentru prima dată în avantaj grație dublei lui van Bommel.

Partida a continuat să fie una animată, Simon Hedlund reușind egalarea pentru suedezi în minutul 53.

În cele din urmă, olandezii și-au adjudecat cele 3 puncte cu un sfert de oră înainte de finalul timpului regulamentar, când irlandezul Troy Parrott a transformat din penalty pentru Alkmaar.

Primele nouă meciuri din Europa League aduc în competiție câteva nume grele de pe continent, cum ar fi Manchester United, FC Porto și Galatasaray, aceasta din urmă întâlnind formația pregătită de Răzvan Lucescu, PAOK Salonic.