Farul Constanța, egalată în prelungiri după un penalty acordat cu VAR

Farul Constanța, egalată în prelungiri după un penalty acordat cu VARFarul Constanța
Chindia Târgoviște a smuls un rezultat de egalitate, scor 1-1 (0-0), în meciul cu Farul Constanța, liderul Superligii de fotbal, disputat sâmbătă la Ploiești în etapa a 18-a.

Farul a deschis scorul prin Alexi Pitu în minutul 67. Cristian Neguț a egalat din penalty în minutul 90+1. Lovitura de la 11 metri a fost dictată în urma consultării VAR, care a durat circa șapte minute din cauza unor probleme tehnice.

Farul a ajuns la nouă meciuri consecutive fără înfrângere, șapte victorii și două egaluri. Chindia este neînvinsă de șapte etape, în care are cinci victorii și două remize.

AFC Chindia Târgoviște - FC Farul Constanța 1-1 (0-0), Stadion ''Ilie Oană'' - Ploiești

Au marcat: Cristian Neguț (90+1 - penalty) respectiv Alexi Pitu (67)

Arbitru: Sebastian Colțescu (BucureÛti); arbitri asistenți: Daniel Mitruți (Craiova), Ciprian Florin Danșa (Satu MRE); al patrulea oficial: Rareș George Vidican (Satu Mare)

Arbitru video: Szabolcs Kovacs (Carei); arbitru asistent video: Frencz Tunyogi (Zalău)

Observatori: Augustus Constantin (Râmnicu Vălcea) - CCA, Eduard Alexandru (Ploiești) - LPF