FC Rapid - Borussia Dortmund 1-2, în primul meci al turneului amical de pe Arena NaționalăBorussia Dortmund
Echipa de fotbal FC Rapid a fost învinsă cu scorul de 2-1 (1-1) de formația germană Borussia Dortmund, sâmbătă, în prima partidă a turneului amical International Cup care se desfășoară pe Arena Națională din Capitală și la care mai participă și gruparea italiană Fiorentina.

Pentru Rapid a marcat Alexandru Ioniță II (minutul 27), în timp ce pentru Borussia au înscris Ole Pohlmann (minutul 12) și Giovanni Reyna (minutul 50).

Antrenorul Adrian Mutu a început partida cu următorul unsprezece: Moldovan - Belu, Săpunaru, Ignat, Morais - Kait, Ciobanu, Ioniță II - Pănoiu, Vojtus, Al. Stan. După pauză au mai intrat Sefer, Emmers, Iacob, Dugandzic, Crepulja, Ştefan, Onea și Crivac.

De partea cealaltă, tehnicianul de la Borussia Dortmund, Edin Terzic, a trimis următorii jucători pe teren: Lotka - Meunier, Coulibaly, Collins, Bueno - Pohlmann, Can - Pasalic, Hazard, Reyna - Moukoko.

În tribunele Arenei Naționale s-au aflat aproximativ 4.000 de spectatori, galeria formației Rapid absentând din cauza deciziei conducerii clubului de a reprograma partida oficială cu Petrolul Ploiești (etapa a 20-a a Superligii) pentru 14 decembrie.

Următoarea partidă a turneului International Cup este Borussia Dortmund - Fiorentina (ora 14:30), iar cea de-a treia Rapid - Fiorentina (ora 16:00).

Turneul se dispută după sistemul fiecare cu fiecare, o partidă având 60 de minute (două reprize a câte 30 de minute), cu pauză de cinci minute. În cazul în care la finalul celor 60 de minute scorul este egal, se trece direct la executarea loviturilor de departajare, pentru a se stabili câștigătoarea.