FC U 1948 Craiova se impune la limită în urma unei grave erori a defensivei argeșene

FC U 1948 Craiova - FC Argeș 1-0
FC U 1948 Craiova - FC Argeș 1-0Flashscore
FC U 1948 Craiova a învins-o pe FC Argeș cu scorul de 1-0 (0-0), luni seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 20-a a Superligii de fotbal.

Prima ocazie a partidei a fost înregistrată în minutul 2, când Bahassa a pătruns pe partea stângă a atacului craiovean, a ajuns până în apropierea porții adverse, însă centrarea sa a fost respinsă în corner de un fundaș piteștean.

Același Bahassa a recepționat o minge în careu în minutul 32, a preluat scurt și a șutat pe jos, însă portarul Greab s-a aflat la post.

Imediat după pauză, FC U 1948 Craiova a avut o ocazie uriașă de a deschide scorul. Printre protagoniști s-a aflat același neobosit Bahassa, care a centrat către centrul careului de 16 metri, de unde Radu Negru a șutat în forță. Portarul argeșean era învins, însă mingea a lovit transversala și a ieșit în afara terenului.

Unicul gol al partidei a fost reușit de Aurelian Chițu în minutul 62, în urma unei grave erori a defensivei piteștene. Jakolis a dat o pasă mult prea înceată către portar, Bahassa a interceptat și a tras la poartă. Greab a respins în față, de unde Chițu a îndeplinit o simplă formalitate.

”O greșeală de copil mic, nu trebuia s-o fac, dar am făcut-o și îmi pare rău. Am dat cu stângul, prea ușor, am crezut că voi da mai tare, că terenul e mai ud și se va duce mai tare la portar. Dar mingea s-a oprit și a ajuns-o un adversar. Azi am greșit și pot să zic că e vina mea că am pierdut trei puncte sau un punct”, a declarat Jakolis la finalul partidei pentru Prima Sport.

Nu este prima oară când piteștenii pierd puncte prețioase din cauza unor erori copilărești ale propriilor jucători. O greșeală similară a făcut Latovlevic în meciul tur cu FC U 1948 Craiova (0-2), erori monumentale fiind comise și în partidele cu FC Hermannstadt, CFR Cluj și Rapid.

FC U Craiova și FC Argeș sunt vecine în clasamentul Superligii, ocupând pozițiile 10 și 11, ambele cu câte 22 de puncte acumulate până în prezent.

În etapa viitoare, craiovenii vor întâlni în deplasare Petrolul Ploiești, iar FC Argeș va primi vizita Daciei Mioveni.