FC Voluntari - Farul Constanța 1-1: Marinarii pierd 2 puncte importante

FC Voluntari - Farul Constanța 1-1: Marinarii pierd 2 puncte importanteFlashscore
FC Voluntari și Farul Constanța am remizat, scor 1-1, în etapa 21 din Superliga, disputată vineri seară pe Stadionul Anghel Iordănescu.

Deși rămâne pentru moment lider în Superliga, Farul lui Hagi nu a reușit să se distanțeze de CFR Cluj în Superliga, cele două formații fiind despărțite de un singur punct.

În deplasarea de la Voluntari, Farul a început bine partida, iar în minutul 3 deja se afla la conducere după reușita lui Tudor Băluță, la prima fază de atac a constănțenilor, care arătau inițial că pot controla întreaga partidă.

Au urmat alte două ocazii ale ”marinarilor” irosite de atacantul Denis Alibec.

De cealaltă parte, Voluntari a ratat o ocazie imensă spre finalul primei părți, când mingea șutată de Costin din afara careului a fost respinsă în față de portarul Aioani, iar Damașcan a trimis foarte aproape de spațiul porții.

În partea secundă, Voluntari a arătat un joc total diferit față de cel din prima repriză, având o posesie mai bună a balonului și implicit ocazii mai mari.

Sîrbu a respins aproape din fața porții o lovitură bună de cap trimisă de Matricardi în debutul reprizei secunde, apoi șutul din unghi al lui Damașcan a trecut puțin pe lângă poarta lui Aioani.

Portarul constănțean a avut intervenții foarte bune la șuturile trimise de Merloi și Nemec.

Damașcan a ratat o ocazie imensă în finalul partidei, după ce o centrare bună a lui Merloi l-a lăsat singur cu Aioani. Atacantul a trimis însă pe lângă poartă.

FC Voluntari a reușit însă egalarea în minutul 86, în urma unui penalty transformat de Adam Nemec, după ce Armaș a căzut în careu în urma unui duel aerian cu Sîrbu.