FCSB câștigă la limită cu Botoșani și termină anul pe locul trei

FCSB câștigă la limită cu Botoșani și termină anul pe locul treiFlaschscore
FCSB și FC Botoșani s-au duelat luni seara pe National Arena, în cadrul etapei cu numărul 21 din SuperLiga.

În prima repriză a întâlnirii, FCSB a ratat mai multe ocazii prin Oaidă și Tavi Popescu. Un voleu trimis de Radunovic și deviat de un jucător advers a trecut foarte aproape de poarta lui Pap.

De partea cealaltă, Andrei Dragu a ratat cea mai mare șansă pentru oaspeți într-o primă repriză care s-a încheiat cu scorul de 0-0.

Golul câștigător al roș-albaștrilor avea să vină în minutul 78, în urma unei combinații frumoase între Tavi Popescu și Florinel Coman. Cel din urmă a rămas singur cu portarul Pap și a înscris cu un lob elegant.

În finalul partidei, FC Botoșani a rămas în 10 oameni, după ce Sadiku a primit al doilea cartonaș galben din partea centralului Iulian Călin.

Moldovenii sunt pe locul 13 în SuperLiga, cu 21 de puncte. Botoșănenii au pierdut toate cele 3 dueluri directe cu FCSB din 2022.

FCSB încheie anul pe locul 3 în Superliga
FCSB încheie anul pe locul 3 în SuperligaFlashscore

Cu doar câteva minute înainte de a fi conduși, oaspeții au ratat trei mari ocazii de gol, prin fundașul Seroni, al cărui șut din interiorul careului a fost apărat de Andrei Vlad. Portarul lui FCSB a reacționat bine și la a doua încercare, venită din partea lui Mihai Roman, faza luând sfârșit după un șut trimis puțin pe deasupra porții de același Seroni.

Tot in debutul reprizei secunde, botoșănenii au cerut un penalty la intervenția din careu a lui Dawa asupra lui Roman. Centralul Călin a verificat întreaga fază cu ajutorul VAR, însă a acordat un fault pentru FCSB la faza de construcție a oaspeților.