FCSB - CFR Cluj 0-1: Feroviarii, la egalitate de puncte cu liderul Farul

FCSB - CFR Cluj 0-1: Feroviarii, la egalitate de puncte cu liderul FarulFlashscore
CFR Cluj s-a impus în deplasare, scor 0-1, pe National Arena, în fața lui FCSB, în etapa restantă cu numărul 9 a Superligii. Janga a înscris unicul gol al partidei în minutul 69. Succesul feroviarilor aduce echipa lui Dan Petrescu la egalitate de puncte cu liderul Farul. Constănțenii sunt în continuare pe primul loc în Liga 1, datorită golaverajului.

CFR câștigă ultimul derby din acest an în Superliga

Echipa lui Dan Petrescu s-a impus pe National Arena în fața celor de la FCSB și pot termina anul pe primul loc în Superliga, în cazul în care Farul lui Gheorghe Hagi se va încurca în deplasare cu Voluntari.

Prima repriză a fost lipsită de faze de poartă. Au dominat duelurile dure de la mijlocul terenului, însă niciuna dintre cele două formații nu a reușit să găsească finalizarea.

Șut a încercat poarta încă din primul minut al meciului, însă execuția a fost una ușoară pentru portarul Scuffet.

De partea cealaltă, cea mai mare ocazie a CFR-ului în prima parte a fost irosită de Deac, care a trimis mult deasupra porții după ce a primit mingea într-o poziție favorabilă.

În repriza secundă, cele două formații au arătat un fotbal total diferit față de cel din prima parte.

Portarul Scuffet a fost primul pus la încercare de către Edjouma, care a trimis pe poartă la scurt timp după reluarea partidei.

A urmat apoi ca Andrei Vlad să apere în două rânduri, arătând reflexe extraordinare la execuțiile trimise de Manea și Yuri.

Ambele mari ocazii ale CFR-ului au venit în urma unor lovituri libere. Tot dintr-o fază fixă, elevii lui Dan Petrescu au reușit în cele din urmă să finalizeze. Andrei Vlad a respins din nou uimitor o lovitură bună de cap trimisă de Yuri, apoi mingea a sărit la Janga care nu a mai iertat și a împins mingea în plasă.

În finalul partidei, FCSB nu a avut de ales și s-a aruncat în atac, iar în două minute au ratat două ocazii imense.

Inițial, Florinel Coman nu a reușit să îl invingă pe Scuffet, deși a rămas singur cu portarul feroviarilor.

La două minute distanță de acest episod, Edjouma a intrat în careu și i-a pasat lui Șut, care i-a întors elegant balonul printr-o execuție de mare finețe. Aflat într-o poziție favorabilă, Edjouma alege să șuteze, însă Yuri intervine în ultimul moment și deviază balonul în corner.

În finalul partidei, CFR ar fi putut să își majoreze avantajul pe contraatac, însă Roger Jr. și Malele nu au fost inspirați la finalizare.

În urma victoriei, CFR ajunge pe locul 2, cu 44 de puncte, la egalitate cu Farul, în timp ce FCSB rămâne pe poziția a 4-a, cu 35 de puncte.

Comentariu audio și statistici FCSB - CFR Cluj

Min 90+5: Final de partidă! CFR câștigă cu 1-0 pe terenul lui FCSB.

Min 90+5: Scuffet trage de timp și vede cartonașul galben.

Min 90+4: Roger Jr. trimite mult pe lângă poartă dintr-o poziție favorabilă.

Min 90+3: Radaslavescu trimite pe poartă dintr-o centrare a lui Crețu. Scuffet reține balonul.

Min 90+3: Miculescu obține o lovitură liberă pentru FCSB.

Min 90: De la margine sunt arătate 5 minute de prelungire pentru această partidă.

Min 90: Scuffet prinde o centrare venită de la Crețu, din flancul drept.

Min 89: Miculescu trimite un șut puternic de la distanță. Scuffet reține.

Min 87: CFR modifică: Hoban intră în locul lui Janga.

Min 87: Malele trece de doi adversari și trimite pe spațiul porții. Execuția nu este una în forță, astfel încât Vlad reține cu ușurință.

Min 86: Crețu respinge în corner balonul, în urma unui contraatac periculos al celor de la CFR.

Min 85: Coman trimite un șut spre poartă din interiorul careului. Balonul este deviat în corner.

Min 84: Șut încearcă o execuție de la distanță. Mingea se duce departe de poarta lui Scuffet.

Min 83: Burcă respinge o centrare bună trimisă de Dawa.

Min 79: CFR schimbă: Janga și Petrila ies, Roger Jr. și Bîrligea au intrat în teren.

Min 78: FCSB mută din nou: Radaslavescu îl schimbă pe Oaidă.

Min 77: Yuri deviază incredibil în corner un șut trimis de Edjouma, care se afla într-o poziție foarte bună.

Min 75: Ratare uriașă a lui Florinel Coman. Scuffet blochează șutul atacantului.

Min 74: Boateng comite un hands la mijlocul terenului și acordă o lovitură liberă pentru FCSB.

Min 74: Janga, semnalizat în poziție de offside.

Min 74: Burcă respinge o centrare pe jos venită de la Radunovic.

Min 72: Petrila primește un cartonaș galben după ce refuză să repună mingea în joc.

Min 69: Goool CFR! Janga reușește să înscrie, după ce Vlad apără în primă fază o lovitură de cap trimisă de Yuri.

Min 68: O nouă ocazie mare pentru CFR. Yuri reia cu capul pe spațiul porții. Andrei Vlad deviază balonul în bara transversală cu un ultim efort.

Min 67: Malele încearcă să centreze în fața porții după o pasă greșită a lui Șut. Mingea este deviată de fundașii FCSB-ului și iese în corner.

Min 66: Yuri respinge din fața lui Coman.

Min 66: Schimbă și FCSB: Florinel Coman îi ia locul lui Cordea.

Min 65: Dublă schimbare la CFR: ies Deac și Bordeianu, intră Cvek și Malele.

Min 63: Manea trimite din nou pe spațiul porții. Vlad reușește să rețină.

Min 62: Ocazie mare pentru CFR! Andrei Vlad scoate cu un reflex uimitor un șut trimis de Cristi Manea.

Min 61: Janga obține o lovitură liberă pentru CFR, după un duel aerian cu Dawa.

Min 58: FCSB dă replica: Cordea nu poate relua un balon respins greșit în careu de Burcă. Mingea iese în out de poartă.

Min 57: Boateng reia cu capul o centrare venită de la Deac. Mingea nu este însă pe spațiul porții lui Vlad.

Min 57: Bordeianu obține o lovitură liberă pentru CFR.

Min 55: Bordeianu continuă o acțiune bună a lui Petrila și trimite o centrare în careu. Defensiva lui FCSB respinge balonul.

Min 51: Bordeianu are nevoie de intervenția medicilor, după o intrare dură a lui Cordea asupra sa.

Min 51: Incursiunea lui Petrila din flancul stâng este oprită de Dawa.

Min 50: Jocul este oprit. Burcă are nevoie de intervenția medicilor.

Min 49: Edjouma are o șansă bună de a înscrie pentru FCSB. Șutul francezului este respins cu în față de Scuffet, iar Manea degajează și îndepărtează pericolul.

Min 47: Cordea primește o pasă bună și rămâne singur cu Scuffet. Portarul CFR-ului apără șutul lui Cordea, apoi faza este oprită imediat, întrucât atacantul se afla într-o poziție de offside.

Min 46: FCSB face și prima modificare: Miculescu îi ia locul lui Omrani.

Min 46: Se reia repriza secundă! CFR are lovitura de start de la centru.

Min 45+1: Final de primă repriză! FCSB și CFR sunt la egalitate la pauză, 0-0.

Min 45: De la margine este arătat 1 minut de prelungire pentru această primă repriză.

Min 41: Șut este oprit în marginea careului, după o combinație frumoasă cu Edjouma. Gazdele au cerut o lovitură liberă, însă centralul Kovacs lasă jocul liber.

Min 37: Ocazie mare pentru FCSB. Burcă respinge în out o centrare trimisă de Oaidă în fața porții.

Min 36: Octavian Popescu încearcă un șut cu efect de la distanță, însă mingea se duce departe de spațiul porții.

Min 32: Dawa respinge cu emoții o minge din careul lui FCSB, apoi roș-albaștrii pleacă pe contraatac și obțin o nouă lovitură liberă după un duel între Burcă și Omrani.

Min 31: Omrani obține o lovitură liberă pentru FCSB, după un duel cu Yuri.

Min 28: Octavian Popescu respinge în corner o centrare trimisă de Manea.

Min 26: Andrei Burcă vede primul cartonaș galben al partidei, după o intrare întârziată la Edjouma.

Min 24: Camora respinge cu pieptul o centrare periculoasă trimisă în careu de Oaidă. Scuffet reține mingea și apoi degajează.

Min 20: Edjouma obține o lovitură liberă după un fault comis de Bordeianu.

Min 17: Ciprian Deac trimite mult deasupra porții după o cursă frumoasă realizată de Petrila.

Min 13: Octavian Popescu obține o lovitură liberă pentru FCSB, după ce a fost faultat la mijlocul terenului de Cristi Manea.

Min 8: Janga are nevoie de intervenția medicilor după un duel cu Dawa. Jocul este întrerupt.

Min 6: Yuri Matias obține o lovitură liberă după ce a fost faultat de Crețu.

Min 4: Camora respinge în corner pentru FCSB o centrare trimisă de Crețu.

Min 1: FCSB trimite prima minge pe spațiul porții, prin Adrian Șut. Scuffet reține fără probleme.

Min 1: Centralul Istvan Kovacs fluieră debutul partidei! FCSB are lovitura de start de la mijlocul terenului.

Echipele de start:

Echipele de start
Echipele de startFlashscore

FCSB: Vlad - Crețu, Dawa, Tamm, Radunovic - Oaidă, Șut, Edjouma - Cordea, Omrani, Oct. Popescu

CFR Cluj: Scuffet - Manea, Yuri, Burcă, M. Camora - Bordeianu, Boateng, Deac - Yeboah, Janga, Petrila

FCSB primește la București vizita lui CFR Cluj în restanța din etapa a noua a Superligii. Ambele formații își doresc să încheie anul într-o notă pozitivă, scopul fiind acela de a se apropia de liderul Farul Constanța.

La începutul sezonului, cele două rivale au avut un numitor comun: ambele au participat în preliminariile cupelor europene și s-au calificat în grupele UEFA Conference League.

După acest episod, lucrurile au stat diferit în ceea ce privește performanța în Superliga: roș-albaștrii au pierdut puncte importante în campionat, înregistrând astfel un start slab de sezon. De cealaltă parte, feroviarii au obținut rezultate mai bune în campionat, reușind să rămână în fruntea clasamentului și să ajungă inclusiv în primăvara europeană.

Vicecampioana FCSB a făcut însă o mutare ce s-a dovedit a fi una reușită, după ce s-a despărțit de Nicolae Dică și l-a instalat pe Mihai Pintilii ca antrenor. Fostul mijlocaș a înregistrat rezultate bune, în ciuda faptului că nu are licență pro: a obținut 5 victorii consecutive în campionat și a devenit antrenorul care a adunat cele mai multe puncte în această perioadă.

Înainte de înfruntarea cu CFR, FCSB ocupă locul 4 în Superliga, cu 35 de puncte și sunt la 9 puncte distanță de liderul Farul. Feroviarii sunt pe locul 2, cu 41 de puncte.

Absențe importante în ambele tabere

Andrea Compagno și Darius Olaru sunt indisponibili după ce s-au accidentat în partida precedentă de campionat. Cei doi au fost înlocuiți încă din minutul 5 al meciului cu Chindia Târgoviște și au ajuns la spital după ce s-au lovit cap în cap într-un duel aerian.

De asemenea, într-o conferință de presă susținută miercuri, Leonard Strizu, antrenorul principal al celor de la FCSB, a menționat că nici portarul Târnovanu nu va evolua în partida cu CFR. Inclusiv situația lui Florinel Coman este incertă.

De partea cealaltă, Dan Petrescu nu îi va putea folosi pe Muhar și Kolinger, ambii fiind accidentați. Lovro Cvek este o altă absență importantă pentru CFR, croatul care a înscris în partida precedentă cu Botoșani fiind suspendat din cauza cumului de cartonașe galbene.