FCSB - West Ham, o partidă de „palmares”. Ce anunță englezii înainte de a veni la București

West Ham - FCSB s-a terminat în tur cu scorul de 3-1.
West Ham - FCSB s-a terminat în tur cu scorul de 3-1.Profimedia
Oficialii din staff-ul echipei londoneze nu sunt interesați de ultimul meci din grupele Conference League, cel împotriva FCSB.

Deciziile luate de conducerea West Ham pot veni în ajutorul echipei antrenate de Nicolae Dică. Gruparea londoneză a înregistrat numai victorii în grupă, 15 puncte înaintea ultimului meci cu FCSB, astfel încât West Ham nu va pune mare preț pe meciul din România.

FCSB ar putea bifa prima victorie în Conference League

FCSB are astfel șansa să își treacă în palmares o victorie importantă în cupele europene. Pe London Stadium, în partida tur, FCSB o conducea pe West Ham la pauză, scor 1-0, grație unui gol înscris de Cordea (min. 34) . În a doua repriză, ciocănarii s-au montat și au reușit să puncteze de 3 ori, prin Bowen (min. 69 - penalty), Emerson (min. 74) și Antonio (min. 90).

Echipa lui David Moyes nu va efectua un antrenament oficial în România. West Ham va susține doar o conferință de presă înaintea partidei cu FCSB.

West Ham, eliminată de Astra Giurgiu din Europa în urmă cu 6 ani

West Ham revine în România după 6 ani. În 2015, englezii au trăit un coșmar în preliminariile pentru grupele Europa League în fața unei alte echipe românești, Astra Giurgiu. Atunci, meciul tur a avut loc în România și s-a încheiat la egalitate, 1-1. În meciul retur, Astra a reușit să treacă mai departe după ce a învins-o pe West Ham la ea acasă, scor 0-1, după un gol marcat de Teixeira.

FCSB - West Ham se va juca joi seară, 3 noiembrie, ora 22:00, pe Național Arena. Meciul va fi transmis live pe Pro Arena.