Finala Cupei Mondiale 2022 a bătut recorduri pe Twitter și Google/Reacția lui Elon Musk

Finala Cupei Mondiale 2022, cel mai căutat eveniment pe Twitter și Google
Finala Cupei Mondiale 2022, cel mai căutat eveniment pe Twitter și GoogleAFP
Finala Cupei Mondiale de fotbal 2022 care s-a disputat duminică (18 decembrie), câștigată de Argentina la penalty-uri, a doborât recorduri pe Twitter și Google, au declarat directorii generali ai celor doi giganți ai internetului.

Proprietarul Twitter, Elon Musk, a mers la stadionul Lusail pentru a urmări meciul și a dezvăluit, după golul egalizator al lui Kylian Mbappé din timpul regulamentar, că numărul de tweet-uri pe minut în timpul unei Cupe Mondiale a bătut recorduri.

Elon Musk, surprins de numărul de căutari de pe Twitter

"24.400 de tweet-uri pe secundă pentru golul Franței, cel mai mare număr de tweet-uri la o Cupă Mondială", a scris Musk, care a postat pe platformă și câteva videoclipuri de la meci.

Vezi cronica finalei dintre Argentina și Franța

Precedentul record fusese doborât pe 23 noiembrie, când rețeaua de socializare a înregistrat aproape 20.000 de tweet-uri pe secundă în ziua în care Germania a pierdut în fața Japoniei și Spania a învins Costa Rica în primul tur al Cupei Mondiale din Qatar.

Căutare record pe Google

Directorul general al Google, Sundar Pichai, a dezvăluit luni (19 decembrie) că finala Cupei Mondiale de fotbal de la Doha a depășit recordul de căutări de la lansarea platformei în 1998.

"Căutarea a înregistrat cel mai mare trafic din ultimii 25 de ani în istorie în timpul finalei #FIFAWorldCup, a fost ca și cum întreaga lume căuta despre un singur lucru", a declarat Pichai pe Twitter.

Argentina a câștigat al treilea său titlu la Cupa Mondială după ce a învins Franța la penalty-uri într-o finală electrizantă, care s-a încheiat 2-2 după timpul regulamentar și 3-3 după reprizele de prelungiri.