Finală de coșmar la bârnă: Sabrina Voinea, pe ultimul loc după ce a căzut de două ori

SabrinaVoinea cade de pe bârnă
SabrinaVoinea cade de pe bârnă Profimedia
Românca Sabrina Maneca Voinea s-a clasat pe locul 8, ultimul, în finala de la bârnă din concursul de gimnastică artistică, luni, la Jocurile Olimpice de la Paris, concurs în care s-a impus surprinzător italianca Alice D'Amato.

Sabrina Maneca Voinea (17 ani) a căzut de două ori de pe bârnă, într-o finală marcată de ratări, în care favoritele Biles și Andrade au ratat medaliile, românca fiind notată cu numai 11,733.

Gimnasta română, care are la Paris un loc 7 cu echipa, mai are o şansă la medalie la JO 2024, tot luni, la sol, finală în care este calificată şi Ana Maria Bărbosu.

Italianca Alice D'Amato a obținut medalia de aur, cu 14,366, argintul a revenit chinezoaicei Yaqin Zhou, 14,100 puncte, în timp ce bronzul a fost cucerit de o altă italianca, Manila Esposito, cu 14,000.

Pentru D'Amato este a doua medalie la JO de la Paris, după argintul obținut cu echipa.

Dezastru la bârnă

Americanca Simone Biles, favorită la medalie, a căzut și a terminat abia pe 5. Și colega ei, Sunisa Lee, a avut parte de o căzătură urâtă, care îi putea provoca o accidentare gravă.

Nu a putut sta pe aparat nici brazilianca Julia Soares.

Un  concurs ciudat în care practic cine rămânea pe bârnă avea mari șanse la medalie.

România nu a mai obținut o medalie olimpică la gimnastică artistică din 2012 (Londra), când Sandra Izbaşa câştiga aurul la sărituri, Cătălina Ponor cucerea argintul la sol, iar echipa feminină a României lua bronz.