FINALA Europeanului de Minifotbal: România pierde dramatic după lovituri de departajare

România a pierdut a treia finală consecutivă la Europeanul de Minifotbal
România a pierdut a treia finală consecutivă la Europeanul de MinifotbalEMF EURO 2024
România și Serbia și-au disputat trofeul la Europeanul de Minifotbal desfășurat în Bosnia și Herțegovina.

Serbia - România 1-1 (d. pen. 11-10)

România a pierdut a treia finală consecutivă la europenele de minifotbal. "Tricolorii" nu au mai repetat performanța de mondial, când s-au impus după lovituri de departajare. După o serie de 11 lovituri de departajare, sârbii au devenit campioni europeni. De la tricolori au ratat Balogh și Sîplăcan.

În timpul regulamentar, "tricolorii" au avut inițiativa și și-au creat mai multe ocazii de gol, însă sârbii au fost cei care au deschis scorul și s-au apărat apoi în încercarea de a-și menține avantajul. Balea a restabilit egalitatea în minutul 36, iar până la scurgerea celor 50 de minute regulamentare scorul a rămas neschimbat, astfel că s-a trecut la executarea loviturilor de departajare, unde sârbii au avut avantajul de a executa primii.

"Tricolorii" au avut primul șut periculos în chiar primul minut, iar apoi Vasile Pop a fost aproape să deschidă scorul în urma unei bâlbâieli în careul advers.

În minutul 7, Balogh driblează un adversar și șutează din unghi la colțul lung, dar portarul sârb respinge în corner. Segavac își mai salvează coechipierii la faza următoare, respingând un șut de sub bara transversală. După două minute, Vasile Pop trimite imprecis din poziție centrală, reluarea lui trecând pe lângă poartă. Iulian Sîplăcan a executat în forță o lovitură liber (min 11), dar Segavac a fost din nou la post și a respins.

Dragoș Nițu a fost pus la încercare în minutul 13, portarul nostru respingând cu siguranță șutul la colțul scurt expediat de Buzadzija. În minutul 17, "tricolorii" au fost din nou aproape să înscrie. Balea a reluat de la margine pentru Mircea Ungur, voleul acestuia trecând puțin pe lângă poartă.

Cu patru minute înainte de pauză (min. 21), sârbii deschid scorul în urma unui corner. Ignjic a prins un șut puternic la colțul lung, mingea lovind bara înainte să intre în plasa porții apărate de Nițu. "Tricolorii" au mai avut ocazii de a restabili egalitatea înainte de pauză, însă imprecizia de la finalizare și portarul Segavac au făcut ca sârbii să intre în avantaj la pauză.

În minutul 28, Mocanu a avut o ocazie bună să marcheze. Șutul atacantului, din întoarcere, a fost din nou blocat de Segavac.

Balogh și Șumălan au fost ulterior cei mai periculoși jucători, însă fără efect pe tabela de marcaj. În minutul 36, Balea execută pe jos o lovitură liberă și mingea se scurge spre colțul lung și intră în plasă.

În minutul 41, Neacșa are o intervenție providențială la una din puținele ocazii ale sârbilor din repriza secundă. Intrat din nou poartă, Nițu are o intervenție providențială cu trei minute înainte de final, la o lovitură liberă puternic executată pe spațiul porții.

Până la final scorul a rămas neschimbat și s-a trecut la executarea loviturilor de departajare.

Sârbii au înscris primii prin Guberinici. Pentru români a executat Balogh, care a fost blocat de Segavac.

Ionuț Neacșa a apărat și el lovitura lui Ignjic. Șumălan restabilește egalitatea.

În ultima serie, Tomic înscrie pentru Serbia. Vasile Pop înscrie și prelungește seria de lovituri de departajare.

Zolnajic îl învinge pe Nițu. Tineiu înscrie și el.

Neacșa a intrat între buturi, dar nu a putut să-l blocheze pe Celin. Nechita restabilește egalitatea.

Gojkovic înscrie și apoi și Vlad Mocanu.

Novakovic a marcat cu un șut bine plasat. Dumitrovici marchează fără emoții.

Tomcic înscrie cu un șut pe centru. Șaim restabilește egalitatea.

Veselinovic marchează și apoi Balea egalează.

Cicic îl învinge pe Neacșa. Dumitrașcu marchează.

Bosnic marchează și Sîplăcan trimite pe lângă poartă.

Ultimul meci dintre România și Serbia a avut loc la EMF EURO 2017, când "tricolorii" s-au impus cu 4-1 în faza optimilor de finală.