Protestele fanilor aproape că au dus la anularea meciului: HSV pierde cu Hannover după un meci nebun

Protestele fanilor aproape că au dus la anularea meciului: HSV a pierdut în fața lui Hanovra într-un meci nebunescProfimedia
Încuietori de biciclete, bannere de prost gust - mai multe întreruperi: Protestele fanilor au atins un nou nivel în duelul nordic dintre Hamburger SV și Hannover 96 din a 2-a ligă germană. Meciul a fost pe punctul de a fi abandonat în repriza a doua. Când jocul a fost reluat până la urmă, HSV a suferit a treia înfrângere consecutivă pe teren propriu într-un meci nebun, 3-4 (1-3).

Mai întâi, reluarea celei de-a doua reprize a fost întârziată din cauza unor lacăte de bicicletă înlănțuite de o poartă și a unor obiecte de pe teren, apoi suporterii oaspeților au afișat mai multe cruciulițe cu chipul lor - printre care și directorul general al lui Hanovra, Martin Kind.

De asemenea, ei au afișat bannere împotriva Ligii Germane de Fotbal (DFL) cu inscripții precum "CVC & Blackstone marionete ale spălării sportului din Arabia Saudită", "Acțiune consecventă împotriva amenințărilor personalizate cu violența" și "Întreruperea meciului acum".

Arbitrul Sören Storks a trimis ambele echipe la vestiare după al doilea incident, în minutul 59. Jucătorii vizitatori vorbiseră anterior fără succes cu fanii. După o pauză de o jumătate de oră, jocul s-a reluat cu scorul de 3-2 în favoarea lui Hannover. Publicul a rămas agitat și după aceea, dar nu au mai existat alte întreruperi.

A fost un duel nebun și pe teren. Nicolo Tresoldi (11'), un autogol al lui Guilherme Ramos (21') și Louis Schaub (42') i-au răsplătit pe vizitatori pentru o prestație curajoasă. Laszlo Benes (24), Dennis Hadzikadunic (47) și Robert Glatzel (86) au marcat pentru Hamburg, care ar putea coborî pe locul patru în weekend.

Benes a primit cartonașul roșu la scurt timp după egalare, după o intrare dură din spate (87').

Gazdele au fost penalizate în timp ce se aflau în inferioritate numerică. Sebastian Ernst (90+8) a marcat al patrulea și decisivul gol pentru Hanovra în prelungirile partidei. Echipa antrenorului Stefan Leitl se află acum la doar trei puncte în spatele lui HSV și poate visa la revenirea în Bundesliga.