Camerun și Algeria și-au asigurat prezența la turneul final al Cupei Africii pe Națiuni

Camerun a terminat pe locul trei la ultima ediție a AFCON
Camerun a terminat pe locul trei la ultima ediție a AFCONReuters / Mohamed Abd El Ghany
Camerun, de cinci ori câștigătorare a trofeului și Algeria, campioana din 2019, și-au asigurat locurile la turneul final al Cupei Africii pe Națiuni de anul viitor din Maroc, după victorii în calificări luni, aducând numărul echipelor calificate la patru.

Camerun a învins Kenya cu 1-0. Boris Enow a marcat singurul gol al meciului în Kampala, în timp ce Ramy Bensebaini a marcat dintr-un penalty în prima repriză pentru Algeria împotriva celor din Togo.

Enow a trimis perfect o lovitură liberă din afara careului, într-o partidă dominată de Camerun mai clar decât o arată scorul.

A fost suficient pentru victorie, în absența președintelui federației, Samuel Eto'o, căruia i s-a interzis de către FIFA intrarea pe stadion timp de șase luni.

Victoria duce Camerunul la 10 puncte din patru meciuri în grupă, ceea ce înseamnă că nu mai poate rata unul din primele două locuri, care îi asigură unul din cele 24 de locuri de la turneul final.

Clasamentul Grupei J
Clasamentul Grupei JFlashscore

Algeria, la rândul ei, are 12 puncte din patru meciuri după victoria la limită din deplasare cu Togo.

Bensebaini a transformat un penalty în minutul 18 și a adus-o în avantaj, dar a trebuit să facă față presiunii puternice din partea gazdelor, care și-au creat destule ocazii în cele 90 de minute.

Camerun și Algeria se alătură gazdelor și Burkinei Faso ca fiind cele patru echipe confirmate până acum pentru finală.

Urmăriți Cupa Africii pe Națiuni cu Flashscore.