Capul Verde își asigură locul în fazele eliminatorii ale Cupei Africii cu o victorie în fața Mozambicului

Bebe a deschis scorul
Bebe a deschis scorul AFP
Capul Verde a învins Mozambic cu 3-0 și și-a confirmat locul în fazele eliminatorii ale Cupei Africii. Mozambic păstrează șanse de calificare, deși a ajuns la 14 meciuri consecutive în turneu fără victorie.

Capu Verde - Mozambic 3-0

Căutând să se bazeze pe victoria din meciul de deschidere împotriva Ghanei, Capul Verde a început în forță partidă. Totuși, deschiderea scorului a venit de-abia în minutul 35, când Ernani nu a putut opri șutul lui Bebe.

Orice speranță de revenire a fost repede spulberată după pauză, când Edmilson Dove a fost deposedat de minge la marginea propriei suprafețe de Ryan Mendes, care și-a păstrat calmul și l-a învins pe Ernani, ducând scorul la 2-0.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiFlashscore

Geny Catamo a fost aproape de a reuși să riposteze cu o lovitură liberă chiar înainte de ora de joc, dar mingea a nimerit bara. Cu 20 de minute înainte de final, Capul Verde a închis tabela prin același Ryan Mendes.

Cele trei puncte asigură naționalei Capul Verde calificarea în optimi. Mozambic, deși ocupă ultimul loc în grupă, păstrează șanse de calificare, însă pentru aceasta este necesar să câștige ultima partidă cu Egipt.