Nigeria și Angola, primele echipe calificate în sferturi la Cupa Africii. Eșec pentru Camerun

Victor Osimhen
Victor OsimhenAFP
Echipa naţională a Angolei s-a calificat în sferturile Cupei Africii pe Naţiuni după ce a învins sâmbătă echipa naţională a Namibiei, scor 3-0. La rândul ei, Nigeria s-a calificat după 2-0 cu naţionala din Camerun.

Surpriza acestei faze este Angola, care a obținut cea mai mare victorie din istoria sa la Cupa Africii pe Națiuni, după 3-0 cu Namibia și calificarea în sferturi de finală.

Cele două au disputat primul meci din optimi, care s-a jucat la Bouake, în Coasta de Fildeș.

Deşi juca în inferioritate numerică din min. 17, când a fost eliminat portarul Adilson Neblu, angolezii au fost cei care au deschis scorul prin Gelson Dala, în minutul 38.

Jucătorul, care a trecut și pe la Sporting Lisabona în carieră, a mai înscris o dată în minutul 42.

Scorul final a fost parafat de Agostinho Cristovao Mabululu în minutul 66.

În sferturi, Angola va înfrunta Nigeria.

Nigeria, calificată după înfruntarea cu Camerun

Nigeria a obținut și ea biletul pentru faza următoare, după ce a eliminat Camerunul, grație victoriei cu 2-0.

Naționala lui Victor Osimhen va întâlni Angola în faza următoare, e favorită și are o șansă bună de a ajunge în semifinale.

Primul gol al partidei a venit în minutul 36, după ce Osimhen l-a servit pe Lookman, care a marcat din interiorul careului.

Vârful Atalantei a mai lovit o dată în finalul partidei, una în care Andre Onana a fost lăsat pe bancă din nou.