Salah înscrie în victoria Egiptului, Africa de Sud câștigă și Rwanda ține piept Nigeriei

Atacantul egiptean Mohamed Salah controlează mingea în timp ce este provocat de Thatayone Ditlhokwe din BotswanaMonirul Bhuiyan / AFP
Mohamed Salah (32 de ani), starul lui Liverpool, a marcat golul victoriei cu 4-0 a Egiptului în fața Botswanei, marți, la încheierea celei de-a doua zile a preliminariilor Cupei Africii pe Națiuni (AFCON) 2025.

Alte puteri africane au avut sorți de izbândă amestecați, Africa de Sud obținând o victorie de ultim moment cu 3-2 în Sudanul de Sud, în timp ce Nigeria a remizat 0-0 în Rwanda.

Jean-Philippe Krasso, o convocare de ultim moment în echipa Coastei de Fildeș, a deschis scorul în victoria campionilor în exercițiu în fața Ciadului cu 2-0 la Yaounde, conducând Grupa G la trei puncte de Zambia.

Africa de Est a avut motive de sărbătoare: Kenya a făcut 2-1 cu Namibia iar Tanzania a învins Guineea tot cu 2-1, obținând astfel maximum de puncte în deplasare.

Din cauza dificultăților de deplasare , Botswana a ajuns în Francistown din Mauritania cu doar șapte ore înainte de a înfrunta Egiptul, deținătorul de șapte ori al titlului AFCON, a ”căpitanului” Mo Salah.

Echipa gazdă a fost condusă după numai patru minute, când un șut al lui Salah a fost parat de portarul Goitseone Phoko dar, pe fază, Mahmoud Hassan - cunoscut sub numele popular de Trezeguet - a marcat.

Trezeguet a marcat din nou pentru a le oferi oaspeților un avantaj de 2-0 la pauză, care a fost majorat în minutul 56, când Salah a reluat o centrare care a depășit patru apărători.

Portarul Fiacre Ntwari a fost vedeta Ruandei, care a învins Nigeria, vicecampioana AFCON 2024.

Ntwari i-a sfidat în mod repetat pe Super Eagles, în special pe Ademola Lookman, singurul african dintre cei 30 de nominalizați la Balonul de Aur 2024 masculin.

Lookman a reușit un hat-trick când Atalanta a învins Bayer Leverkusen cu 3-0 în finala UEFA Europa League de la Dublin din acest an.

Când starul nigerian a trimis mingea în plasă la Kigali, cu o lovitură de cap la jumătatea primei reprize, golul a fost anulat pentru că un coechipier a comis un fault.

Rwanda este cu 92 de locuri sub Nigeria în clasamentul mondial, dar angajamentul și energia lor au fost lăudabile, iar viespile au meritat punctul.

Nigeria are patru puncte, Benin trei, Rwanda două și Libia unul în Grupa D. Următoarele misiuni pentru nigerieni sunt acasă și în deplasare împotriva libienilor în octombrie.

Thalente Mbatha, rezervă, a făcut din nou furori în Africa de Sud, marcând golul victoriei în minutul 95 împotriva Sudanului de Sud, pe un teren artificial din Juba.

La o lovitură liberă executată de Teboho Mokoena, Mbatha a trimis mingea în colțul porții.

După ce a fost condusă la un penalty transformat de Toto Okello, Africa de Sud a condus cu 2-1 la pauză, grație unei duble a lui Oswin Appollis.

Apărarea neglijentă i-a permis lui Valentino Yuel să egaleze în minutul 57, iar Bright Stars părea pe cale să obțină un punct neașteptat în Grupa L până când Mbatha a dat lovitura.

Mbatha și-a făcut debutul în echipa națională vinerea trecută de pe banca de rezerve și a marcat, de asemenea, în cinci minute din timpul adițional, permițând Africii de Sud să smulgă un 2-2 acasă cu Uganda.

Uganda conduce Grupa K cu patru puncte, devansând Africa de Sud la diferență de goluri. Congo are trei puncte, iar Sudanul de Sud niciun punct.

O lovitură liberă executată cu brio de John Avire a adus victoria Kenyei asupra Namibiei la Soweto și locul întâi în Grupa J, deasupra Camerunului, de cinci ori campioana Africii, la numărul de goluri marcate.

Mudathiri Yahya a marcat în minutul 88 și a adus victoria Tanzaniei cu 2-1 în fața Guineei, la Yamoussoukro. Taifa Stars se află pe locul doi în Grupa H, la două puncte în spatele Republicii Democratice Congo.

Urmăriți calificările pentru AFCON aici.