Bayer Leverkusen, învinsă pentru prima oară după 35 de etape. "Am dormit!"

Bayer Leverkusen - RB Leipzig 2-3
Bayer Leverkusen - RB Leipzig 2-3ČTK / DPA / Anke Waelischmiller/Sven Simon / Profimedia
Bayer Leverkusen, campioana Bundesligii, a suferit prima înfrângere în campionat din mai 2023, 3-2 pe teren propriu în fața celor de la RB Leipzig.

Într-un meci tensionat, în care antrenorul oaspeților, Marco Rose, a fost trimis în tribune în prima repriză, Leverkusen a preluat conducerea datorită golurilor marcate de Jeremie Frimpong și Alex Grimaldo.

Cu toate acestea, Kevin Kampl a înscris pentru Leipzig chiar înainte de pauză, iar Lois Openda a egalat în debutul celei de-a doua reprize.

Openda a marcat din nou cu 10 minute înainte de final, asigurând victoria pentru Leipzig!

"Am avut șansa să închidem meciul, dar golurile pe care le-am primit le-am luat mult prea ușor. Am adormit de câteva ori și, bineînțeles, am fost pedepsiți," a declarat căpitanul lui Leverkusen, Jonathan Tah.

Această înfrângere a pus capăt unei serii de 43 de meciuri fără înfrângere pentru Leverkusen, o serie care a durat 463 de zile.

Echipa lui Xabi Alonso, care a marcat 17 goluri în sau după minutul 88, a încercat să își mențină recordul, dar de data aceasta nu a reușit să obțină egalul.

"Știam că va fi foarte greu să jucăm aici, Leverkusen joacă un fotbal extraordinar. Am vrut să fim curajoși și să atacăm. Știm că avem și noi calitate în atac. Am fost foarte eficienți astăzi," a spus Kampl.

Rose a fost trimis în tribune după ce a primit două cartonașe galbeneîn prima repriză, din cauza protestelor după un fault asupra unui.

Antrenorul lui Leipzig părea încă furios după ce atacantul lui Leverkusen, Victor Boniface, l-a lovit pe Amadou Haidara în cap în timp ce încerca o foarfecă. El a fost nemulțumit că Boniface a scăpat doar cu un cartonaș galben, în timp ce Haidara a trebuit să fie înlocuit.