Bayern revine și îi oferă lui Vincent Kompany un start victorios împotriva lui Wolfsburg

Serge Gnabry își sărbătorește golul
Serge Gnabry își sărbătorește golulTOBIAS SCHWARZ / AFP
Vincent Kompany a început cu dreptul viața de antrenor al lui Bayern Munchen, conducându-i pe giganții germani la o victorie palpitantă cu 3-2 în fața lui Wolfsburg pe Volkswagen Arena, prelungindu-și seria de meciuri directe fără înfrângere la 21 de meciuri.

Cedarea coroanei din Bundesliga pentru prima dată în peste un deceniu a dus la o vară de schimbări la Bayern, dar nu a existat niciun semn că dominația lor în această confruntare ar fi fost pusă la îndoială într-o primă repriză unilaterală.

Noul portar al lui Wolfsburg, Kamil Grabara, i-a blocat pe Serge Gnabry și Harry Kane, înainte de a scoate impresionant o lovitură de cap a lui Joshua Kimmich, dar nu a putut face nimic pentru a-i împiedica pe vizitatori să deschidă scorul înainte de minutul 20.

Kane l-a lansat pe Sacha Boey pe partea dreaptă, iar după o cursă a fundașului, centrarea sa joasă i-a permis lui Jamal Musiala să înscrie din apropiere.

Având în vedere controlul de care au beneficiat pe tot parcursul primei reprize, ceea ce s-a întâmplat după reluare a fost deosebit de șocant. La 30 de secunde de la reluare, Boey l-a doborât pe Tiago Tomás în interiorul careului, oferindu-i lui Wolfsburg șansa de a egala din penalty.

Lovro Majer a executat lovitura de pedeapsă, iar internaționalul croat a făcut dubla câteva momente mai târziu și a adus gazdele în avantaj.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiFlashscore

Imediat după ora de joc, Bayern a egalat, când Kane a reluat cu capul un corner, iar nefericitul Jakub Kamiński a deviat involuntar mingea în propria poartă și tot Kane l-a servit pe Gnabry câteva momente mai târziu pentru a înscrie un gol care a asigurat toate cele trei puncte pentru Bayern.

Bavarezii sunt acum neînvinși în weekendul de deschidere în 13 sezoane consecutive, în timp ce Wolfsburg pierde primul meci de campionat al campaniei pentru a doua oară în 10 ani.

Flashscore Omul meciului: Serge Gnabry (Bayern München)