Bochum, prima echipă din Bundesliga eliminată din Cupa Germaniei

Jucătorii lui Regensburg sărbătoresc singurul gol al meciului.
Jucătorii lui Regensburg sărbătoresc singurul gol al meciului.AFP
În timp ce Bundesliga nu a început încă, echipa Bochum a lui Peter Zeidler și-a luat adio de la șansele de a ajunge în fazele superioare ale Cupei Germaniei, duminică, după ce a pierdut în fața formației Regensburg, din liga a doua.

Un gol marcat în minutul 70 de fundașul Florian Ballas a pus capăt speranțelor lui Bochum într-un meci încheiat cu 1-0.

Între timp, o altă formație din prima ligă, Augsburg, a fost de asemenea la un pas de eliminare, dar a reușit să revină și să învingă cu 4-1 Viktoria Berlin, din liga a treia .

Cea mai mare victorie de duminică din primul tur al DFB Pokal, Cupa Germaniei, a venit de la istoricul Hamburg, care a învins cu 7-1 echipa de liga a patra Meppen.

Campionii europeni din 1983 se află în al doilea eșalon al Germaniei de la retrogradarea lor din 2018. Cinci dintre golurile lor au venit în a doua repriză.

Iată câteva dintre rezultate.
Iată câteva dintre rezultate.Flashscore

Tot sâmbătă, Borussia Dortmund și RB Leipzig și-au asigurat calificarea în turul doi cu victorii cu 4-1 în fața lui Lübeck (locul 4), respectiv Essen (locul 3).

Vineri, Bayern Munchen s-a impus cu 4-0 în deplasare la Ulm, la debutul oficial al lui Vincent Kompany (dublă a lui Thomas Müller, urmată de golurile lui Harry Kane și Kingsley Coman).

Prima etapă din Bundesliga 2024/25 are loc săptămâna viitoare, de vineri 23 până duminică 25.