Ce îl face pe Adeyemi să fie atât de bun? Jucătorul își spune secretul: ”Soția mea gătește...”

Karim Adeyemi a reușit o triplă în meciul dintre Dortmund și Celtic din Champions League, câștigat de nemți cu un categoric 7-1ČTK / imago sportfotodienst / osnapix / Hirnschal
Jucătorul Karim Adeyemi (22 de ani) este în centrul atenției după tripla reuşită în victoria echipei Borussia Dortmund în Liga Campionilor al fotbal, împotriva echipei scoțiene Celtic (7-1), câştigându-şi astfel reputația de star talentat imprevizibil care apare în lumina reflectoarelor, potrivit agenției Xinhua.

”Mi-am învățat rolul. A luat ceva timp. Trebuie să recunosc că nu toate reprizele din primul meu sezon au fost convingătoare”, a declarat jucătorul de 22 de ani a cărui mamă este româncă.

Directorul sportiv al echipei Borussia Dortmund, Sebastian Kehl, a remarcat în ce îl priveşte pe Adeyemi faptul că ”face lucruri cu mai mare voință şi cu determinare”.

În ultimele opt meciuri pentru Borussia Dortmund, Adeyemi a fost implicat în realizarea a zece goluri, a marcat cinci pentru echipa Under-21 a Germaniei împotriva echipelor Israelului şi Estoniei. Această serie arată o schimbare în bine, chiar dacă o accidentare musculară suferită în meciul cu Celtic l-a forțat pe Adeyemi să ia pauză pe termen necunoscut.

Forma lui Adeyemi a fost ridicată în cel de-al doilea meci câştigat în sezonul 2024/2025 din Champions League. A fost momentul perfect pentru o remarcă plină de umor, iar atacantul echipei Borussia Dortmund a împărtăşit secretul succesului său, atribuind în glumă cheful său de a marca mâncării gătite acasă.

”Trebuie să fie vorba despre broccoli pe care soția mea l-a gătit cu o zi în urmă”

Ținând mingea partidei semnată de colegii de echipă şi trofeul pentru ”Jucătorul meciului”, Adeyemi a creditat reuşitele sale modului în care găteşte soția sa: ”Trebuie să fie vorba despre broccoli pe care soția mea l-a gătit cu o zi în urmă”.

Broccoli ar putea avea un anume impact, de vreme ce Adeyemi a devenit primul jucător german care a marcat trei goluri în 45 de minute într-un meci de Champions League de la momentul în care Mario Gomez de la Bayern Munchen a reuşit acelaşi lucru împotriva echipei Napoli în 2021.

Karim Adeyemi a atras atenția marilor cluburi europeni, media relatând faptul că Liverpool îl urmăreşte ca potențial înlocuitor pentru Salah, care ar putea pleca anul viitor.

În prezent, Adeyemi s-a impus la Dortmund.

”Ştiu că trebuie mai mult pentru a avea consecvență, dar aşa cum am spus, am acumulat mult şi sunt pe drumul meu de a face lucrurile diferit”, a mai spus jucătorul echipei germane.

Antrenamentele intense par să fie o componentă cheie a dezvoltării lui Adeyemi în această fază a carierei sale şi se pare că dă roade, indiferent dacă broccoli a jucat sau nu un rol acest succes.