Cifrele din spatele unui sezon istoric pentru Bayer Leverkusen

Leverkusen ridică trofeul Bundesligii
Leverkusen ridică trofeul BundesligiiAFP
Bayer Leverkusen a terminat un sezon istoric în care nu a pierdut în Bundesliga, ridicând trofeul după o victorie cu 2-1 în fața lui Augsburg, duminică. Iată cifrele din spatele parcursului remarcabil al echipei lui Xabi Alonso:

0: Bayer Leverkusen nu a pierdut nici măcar o dată în Bundesliga în acest sezon.

1: Bayer Leverkusen este prima echipă din istoria fotbalului german care încheie un sezon de Bundesliga fără înfrângere.

51: Bayer Leverkusen încă nu a pierdut în 51 de meciuri în toate competițiile din acest sezon. Această serie include 34 de meciuri în Bundesliga, 12 în Europa League și cinci în Cupa Germaniei.

1: Titluri în Bundesliga în istoria de 120 de ani a lui Bayer Leverkusen.

2: Bayer Leverkusen a câștigat doar două trofee înainte de acest sezon - Cupa UEFA în 1988 și Cupa Germaniei în 1993.

3: Cu Bundesliga încheiată în aprilie, Bayer Leverkusen ar putea câștiga în total trei trofee în acest sezon. Echipa lui Xabi Alonso o înfruntă miercuri pe Atalanta în finala Europa League și sâmbătă pe Kaiserslautern în finala Cupei Germaniei.

5: Bayer Leverkusen a terminat de cinci ori pe locul al doilea în campionat.

15: Bayer Leverkusen a marcat 15 goluri după minutul 90 în toate competițiile din acest an. Dacă se ia în calcul de la minutul 80, numărătoarea ajunge la 33.

59: Cel de-al 49-lea meci fără înfrângere al lui Bayer Leverkusen, care a venit în semifinalele Europa League, cu un gol egaliazator în prelungiri cu Roma, a depășit un record UEFA de 59 de ani, stabilit de Benfica între 1963 și 1965.

90: Numărul de puncte acumulate de Bayer Leverkusen în acest sezon - al doilea cel mai bun din istoria Bundesligii, după Bayern Munchen 2012/13 (91).

3: Mijlocașul lui Bayer Leverkusen, Florian Wirtz, a câștigat de trei ori în acest sezon premiul de Jucătorul lunii în Bundesliga, în octombrie, decembrie și februarie. Alex Grimaldo în aprilie și Victor Boniface în august au fost ceilalți câștigători ai lui Leverkusen.

3: Trei jucători au ajuns la două cifre de goluri în acest sezon în campionat: Victor Boniface (14), Florian Wirtz (11) și Alex Grimaldo (10).

13: Alex Grimaldo are 13 pase de gol, cea mai mare cifră din campionat, în timp ce Florian Wirtz are 11.

33: Bayer Leverkusen a marcat în 33 din cele 34 de meciuri disputate, înregistrând doar o remiză albă 0-0 pe teren propriu cu Borussia Monchengladbach.