Golul târziu al lui Guirassy îi aduce lui Dortmund o victorie crucială împotriva lui St. Pauli

Dortmund sărbătorește victoria târzie a lui Guirassy
Dortmund sărbătorește victoria târzie a lui GuirassyALEX GRIMM / GETTY IMAGES EUROPE / Getty Images via AFP
Borussia Dortmund și-a menținut recordul de 100% de pe teren propriu în acest sezon, golul lui Serhou Guirassy oferindu-le o victorie cu 2-1 în fața noilor veniți în Bundesliga, FC St. Pauli, extinzând invincibilitatea pe teren propriu la 39 de meciuri consecutive.

Revenirea binevenită pe Westfalenstadion - unde Dortmund a înregistrat cele trei victorii din Bundesliga din acest sezon - a fost puțin pusă sub semnul întrebării de faptul că adversarii din această seară veneau după un succes cu 3-0 în fața lui Freiburg, în ceea ce a fost prima lor victorie în prima ligă după mai bine de 13 ani.

Gazdele au avut însă prima ocazie, Guirassy nereușind să-l învingă pe Nikola Vasilj în situație de unu la unu, înainte ca Dapo Afolayan să plece în trombă pe partea cealaltă, dar șutul său să fie blocat de Ramy Bensebaini.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiStatsperform

Dortmund a preluat totuși conducerea până la pauză prin Bensebaini, cu o lovitură de cap superb direcționată pentru a ghida centrarea lui Pascal Groß la bara a doua.

Bensebaini (L) a deschis scorul
Bensebaini (L) a deschis scorulMarco Steinbrenner/DeFodi Images / Shutterstock Editorial / Profimedia

Alexander Blessin s-a simțit, fără îndoială, în dificultate la pauză, având în vedere prestația pozitivă a echipei sale din prima repriză, dar Dortmund a făcut mai mult pentru a-și justifica avantajul, cu ocazii mari pentru Guirassy și Donyell Malen, rămase neconvertite.

Lipsa avantajului de două goluri pe care l-au avut în fiecare dintre meciurile lor de pe teren propriu din Bundesliga a făcut ca partida să rămână echilibrată și a fost nevoie doar de un moment de magie pentru ca echipa oaspete să egaleze.

Fundașul central Eric Smith a preluat o minge respinsă în afara careului și a trimis un șut fulgerător la colțul lung al porții lui Gregor Kobel.

St. Pauli sărbătorește golul egalizator al lui Smith
St. Pauli sărbătorește golul egalizator al lui SmithČTK / AP / Martin Meissner

Deși St. Pauli a meritat egalarea, Dortmund a demonstrat în cele din urmă de ce este atât de greu de învins în Ruhrpott.

Câteva minute mai târziu, rezerva Jamie Gittens și-a depășit adversarul și a trimis o centrare în careul de șase metri, unde Guirassy s-a înălțat deasupra lui Karol Mets pentru a înscrie golul victoriei.

St. Pauli nu a părăsit niciodată Westfalenstadion în calitate de echipă învingătoare, în timp ce Dortmund, cu a opta victorie consecutivă pe teren propriu în toate competițiile, urcă cel puțin provizoriu în primele patru poziții înaintea restului etapei.