Hat-trick-ul lui Harry Kane duce Bayern spre o victorie categorică cu Stuttgart

Kane a fost vedeta partidei
Kane a fost vedeta partideiRONALD WITTEK / EPA / Profimedia
Bayern Munchen a revenit la victorii în stil mare, învingând VfB Stuttgart cu 4-0 pe Allianz Arena, un rezultat care o readuce pe primul loc în Bundesliga.

Ambele formații au intrat în pauza internațională fără victorie în precedentele trei meciuri, așa că poate nu a fost o surpriză să vedem prima repriză afectată de o lipsă de calitate ofensivă, în ciuda superstarurilor din rândurile gazdelor.

Bayern a ieșit rapid din blocuri, dar Serge Gnabry a șutat pe lângă poartă după trei minute, în timp ce Raphaël Guerreiro a trimis un șut slab direct în Alexander Nübel.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiStatsperform

Căpitanul Angliei, Harry Kane, a ratat mai multe jumătăți de ocazie pentru gazde, frustrate că au intrat la pauză fără avantaj, având în vedere că Stuttgart le-a amenințat prea puțin poarta.

Oamenii lui Vincent Kompany au continuat să încerce după reluare, dar Kane nu a reușit să transforme centrarea lui Gnabry din apropiere.

Această ratare aproape că s-a întors să-l bântuie pe atacant atunci când Stuttgart și-a creat în cele din urmă o șansă, dar Josha Vagnonman a tras peste din centrarea lui Jamie Leweling.

După ce a supraviețuit acestei sperieturi, Bayern și Kane nu au mai putut fi opriți, englezul reușind să marcheze de la distanță.

Kane își sărbătorește golul
Kane își sărbătorește golulČTK / DPA / Tom Weller

Kane a pus astfel capăt unei perioade de patru meciuri fără gol marcat pentru club și națională, dar doar patru minute mai târziu și-a dublat numărul de goluri.

Centrarea lui Gnabry în careu a făcut ravagii printre fundașii șvabi și, după ce a controlat mingea cu o atingere delicată, Kane a marcat al 43-lea său gol în Bundesliga în doar al 39-lea meci al său - niciun jucător din istoria diviziei nu a atins acest număr mai repede.

Și, după ce a irosit o mare șansă de a realiza hat-trick-ul, Kane l-a reușit în minutul 80, profitând de o minge respinsă după un șut al lui João Palhinha.

Kingsley Coman a adăugat un al patrulea gol pe final de meci și a încheiat o seară reușită pentru echipa lui Kompany, care a provocat a patra înfrângere a campaniei pentru Stuttgart, a cărei serie fără victorie s-a prelungit la patru meciuri în total.