Lovitură grea pentru Borussia Dortmund: Adeyemi indisponibil cel puțin o lună

Lovitură grea pentru Borussia Dortmund: Adeyemi indisponibil cel puțin o lunăČTK / imago sportfotodienst / Joachim Bywaletz/Profimedia
Eroul echipei germane de fotbal Borussia Dortmund în meciul Celtic din Liga Campionilor (7-1), Karim Adeyemi, va lipsi de pe teren trei-patru săptămâni, după ce a suferit o ruptură fibrilară la coapsă, transmite DPA.

Cotidianul Bild şi revista Kicker au precizat joi natura accidentării internaționalului german, dar clubul nu a confirmat-o încă.

Adeyemi, a cărui mamă este româncă, s-a accidentat în debutul reprizei secunde în meciul câştigat marți de Borussia 7-1 şi în care a marcat un hat-trick in prima repriză.

Internaționalul german va rata probabil două meciuri ale Borussiei, cel de sâmbătă cu Union Berlin în deplasare şi cel din 18 octombrie, cu St Pauli Hamburg, după pauza internațională.

Adeyemi a suferit două accidentări similare în sezonul 2022-23.