Super Bayer Leverkusen o învinge pe Bayern și se distanțează la cinci puncte în fruntea Bundesligii

Josip Stanisic a marcat împotriva clubului său părinte în prima repriză
Josip Stanisic a marcat împotriva clubului său părinte în prima reprizăAFP
Bayer Leverkusen și-a impus autoritatea în cursa pentru titlu în Bundesliga, învingând-o categoric pe Bayern Munchen, campioana în exercițiu, cu 3-0, pe BayArena, și a ajuns la cinci puncte în fruntea clasamentului, extinzându-și totodată invincibilitatea la 31 de meciuri.

Niciodată în istoria Bundesligii nu au mai existat două echipe care să aibă cel puțin 50 de puncte în această etapă a sezonului, dar acesta este standardul incredibil pe care acești doi mastodonți l-au stabilit până acum în această campanie.

Antrenorul oaspeților, Thomas Tuchel, a surprins cu selecția echipei sale, optând pentru trei fundași centrali pentru a se potrivi cu forma lui Leverkusen, care la rândul său i-a lăsat pe Jeremie Frimpong și Jonas Hofmann pe bancă. Așteptarea era la cote maxime pe BayArena, dar suporterii au fost nevoiți să aștepte, deoarece startul meciului a fost amânat din cauza protestelor suporterilor împotriva DFL.

După un început prudent, în care s-a manifestat mult respect reciproc, Leverkusen a fost cea care a izbucnit pentru a-și afirma autoritatea. Amine Adli a fost argintul viu pe dreapta, depășind de două ori linia defensivă a oaspeților înainte de a-l testa pe Manuel Neuer.

La cel de-al doilea șut respins, apărarea lui Bayern a adormit și a plătit prețul, centrarea joasă a lui Robert Andrich fiind transformată de Josip Stanisic.

Linia ofensivă plină de vedete a lui Bayern a fost inexistentă în marea majoritate a primei reprize, bavarezii luptând cu disperare pentru a se impune în această confruntare crucială. În ciuda acestui fapt, Tuchel nu a modificat nimic în a doua repriză, iar oamenii lui Xabi Alonso au profitat pentru a-și dubla avantajul la cinci minute de la reluare.

Nathan Tella și Alejandro Grimaldo au combinat cu un simplu un-doi, iar spaniolul l-a învins pe un Neuer neajutorat.

Portarul local Lukas Hradecky nu a fost testat aproape deloc în realitate, iar lucrurile ar fi putut fi chiar mai rele pentru Bayern în finalul meciului, când Frimpong a lovit bara.

Olandezul a ținut să intre în joc și a oferit cireașa de pe tort în minutul 95, marcând a treia oară, trimițând de la distanță în poarta goală, după ce Neuer s-a dus în atac la un corner.

Un scor categoric pentru Leverkusen, care se apropie tot mai mult de a-și scutura eticheta de ”Eterne domnișoare de onoare”, deschizând un avans de cinci puncte în fruntea clasamentului, în timp ce dominația de 11 ani a lui Bayern pare să fie în real pericol.

Flashscore Omul meciului: Alejandro Grimaldo (Bayer Leverkusen)