Anglia și Spania se vor întâlni în finala Campionatului European Under-21

Aimar Oroz celebrează golul marcat împotriva Ucrainei
Aimar Oroz celebrează golul marcat împotriva UcraineiProfimedia
Anglia și Spania vor disputa finala Campionatului European U21, găzduit de România și Georgia. ”Tinerii lei” s-au impus cu 3-0 în fața Israelului, în timp ce Spania s-a calificat fără emoții după 5-1 cu Ucraina în semifinala disputată pe stadionul Ghencea.

Naționala Angliei și-a continuat parcursul dominant de la Euro U21 și a învins fără emoții Israelul în semifinalele turneului.

Englezii au controlat partida și au ratat și un penalty în minutul 17 prin Morgan Gibbs-White. Jucătorul lui Nottingham Forest și-a luat revanșa cu trei minute înainte de pauză, când a fructificat o pasă de la Palmer.

Morgan Gibbs-White
Morgan Gibbs-WhiteProfimedia

În repriza secundă, tânărul jucător al lui Manchester City s-a transformat din servant în marcator, reușind să dubleze avantajul Angliei în minutul 66.

Scorul final a fost stabilit în minutul 90 de Charlie Archer după o pasă decisivă a aceluiași Palmer.

Anglia nu a primit până acum niciun gol la acest turneu final și este marea favorită la câștigarea trofeului.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

În cealaltă semifinală, Spania s-a distrat cu Ucraina. După un debut bun de partidă, în care au și reușit să deschidă scorul prin Bondarenko (13), ucrainenii au cedat inițiativa, iar ibericii au întors scorul până la pauză prin reușitele lui Ruiz (17) și Sancet (24).

A doua parte a fost la discreția totală a spaniolilor, care au mai punctat de alte trei ori prin Blanco (54), Oroz (68) și Gomez (78), pe lângă multe alte mari ocazii pe care le-a mai avut formația pregătită de Santiago Denia.

Cele două echipe se mai întâlniseră și în faza grupelor, atunci întâlnirea terminându-se la egalitate, 2-2.

Finala Euro U21 este programată sâmbătă la Batumi, de la ora 19:00.